Simptomi i znaci bubrežnih kamenaca
Kako kamenci rastu na površinama bubrežnih papila, ili unutar sabirnog sistema, često ne izazivaju simptome.
Asimptomatski se kamenci mogu otkriti za vreme radiografskih pretraga iz drugih razloga. Kamenci spadaju, zajedno sa dobroćudnim i zloćudnim neoplazmama, bubrežnim cistama i genitourinarnom tuberkulozom, među česte uzroke hematurije (prisustvo krvi u urinu). Većinom se kamenci ipak pokreću i ulaze u ureter (mokraćovod), ili začepe ureteropelvički spoj, uzrokujući bol i opstrukciju.
Kamenac može prolaziti ureterom bez simptoma, ali obično izaziva bol i krvarenje. Bol počinje postupno, obično u slabinama, ali se povećava kroz sledećih 20 do 60 minuta i bude tako žestok da ga mogu suzbiti samo narkotici.
Bol može ostati u slabini, ili se širiti prema dole i napried prema istostranoj preponi, testisu, ili vulvi. Bol koja se spušta pokazuje da je kamenac pošao prema donjoj trećini uretre, ali ako bol ne migrira, smeštaj kamenca se ne može identifikovati lako. Uretralni kamenac unutar zida mokraćne bešike uzrokuje tenezme, polaksiuriju i dizuriju što se može zameniti sa infekcijom urinarnog sistema. Prolaz kalkulusa obično prati hematurija (prisustvo krvi u urinu).
Struvitni, cistinski i uratni kamenci često toliko porastu da ne mogu da prodju u ureter. Oni postepeo pune bubrežnu čašicu i mogu da poprime njen oblik.
Kalcijumski kamenci rastu na bubrežnim papilama. Većina se odlama i uzrokuje kolike, ali mogu ostati i na mestu, tako da se rendgenski nađu multiple kalcifikacije papile i tada je reč o nefrokalcinozi. Papilarna nefrokalcinoza je česta u naslednoj distalnoj tubularnoj acidozi i u drugim oblicima teške hiperkalcijurije.
Dovoljno mokraćne kiseline, ili cistina u mokraći može talogom da začepi oba uretera. Kristali kalcijum oksalata to ne rade, jer se mokraćom dnevno izluči manje od 100 mg oksalata, čak i u teškoj hiperoksaluriji, za razliku od 1000 mg mokraćne kiseline kod pacijenata sa hiperurikozurijom i 400 do 800 mg cistina kod pacijenata sa cistinurijom.
Iako infekcija mokraćnog sisteema nije direktna posledica kamenaca, može se javiti nakon instrumentacije, ili urološke operacije, što je često u lečenju urolitijaze. Kamenci sa infekcijom otežavaju lečenje. Opstrukcija inficiranog bubrega kamencem može voditi sepsi i opsežnom oštećenju bubrežnog tkiva, budući da menja mokraćni sastav proksimalno od prepreke.Sa druge strane, infekcija bakterijama koje poseduje enzim ureazu može uzrokovati struvitne kamence.