Šta je intersticijalni cistits (zapaljenje mokraćne bešike nepoznatog porekla)?
Intersticijalni cistitis predstavlja sindrom koji se karakteriše čestim i otežanim mokrenjem sa bolovima u predelu male karlice i donjeg dela trbuha čija etiologija (poreklo) nije u potpunosti poznato. Dakle, u pitanju je oboljenje čiji uzrok nije u potpunosti poznat, kao ni mehanizam nastanka. U pitanju je hronično oboljenje koje se karakteriše dugim periodima bez tegoba koji se smenjuju sa pogoršanjima.
Kod ove bolesti se specifično to što ne postoje posebni laboratorijski, patohistološki i radiološki znaci koji pomažu prilikom postavljanja dijagnoze. Na žalost, kako uzrok nije poznat, ni lečenje nije baš uspešno, pa se svo lečenje orijentiše ka umanjivanju simptoma bolesti. Postoje dva tipa bolesti koja su prepoznata, ulcerozni i neulcerozni koji su različiti makroskopski, patohistološki i patofiziološki, ali ne mnogo i klinički.
Brojni autori su pokušavali da razjasne poreklo ove bolesti, ali ne sa baš puno uspeha. Kao izazivači se spominju proizvodnja toksičnih supstanci u urinu, zapaljenje izazvano odredjenim bakterijama i virusima, neurogena hipersenzitivnost (preosetljivost), autonomna oboljenja, nedostatak odredjenih supstanci u sluzokoži mokraćne bešike…
Statistički podaci ovom oboljenju nisu u potpunosti jednaki u svim delovima sveta, ali se zna da je preko 90 % pacijenata bele puti, a da je preko 95% pacijenata ženskog pola. Incidenca (broj novoobolelih) varira od 8 slučajeva na 100 000 ljudi u zemljama Evrope i SAD-a, do 60-70 slučajeva u istoj populaciji u nerazvijenim i slabije razvijenim zemljama. Srednje godina kada se ovo oboljenje javlja je oko 40 godina starosti, ali može da se javi i u detinjstvu.
Koji su simptomi i znaci intersticijalnog cistitisa?
Kao i kod običnog cistitisa simptomi i znaci kod intersticijalnog cistitisa mogu da budu
- često se javlja povećana potreba za čestim mokrenjem
- veoma često se javlja osećaj otežanog mokrenja
- peckanje, bolovi i osećaj grebanja se javljaju gotovo redovno
- može da dodje do pojave otežanih polnih odnosa
- bolovi se najčešće javljaju u predelu mokraćne bešike, ali se mogu javiti i u predelu gornjeg dela trbuha, ili čak u donjem delu ledja
- kod radijacionog cistitisa može da dodje do pojave krvi u urinu (hematurija)