Šta je renalna glikozurija (prisustvo šećera u urinu)?
Renalna glikozurija predstavlja prisustvo šećera (glukoze) u urinu pri normalnim koncentracijama šećera u krvi (glikemija). Kod ovog oboljenja postoji i nasledna forma bolesti koja se naziva porodična renalna glikozurija. Kod porodičnog oblika ove bolesti postoji autozomno-recesivan način nasledjivanja, što znači da su potrebne dve kopije gena da bi se bolest ispoljila kod pacijenta. Kod pojedinih porodica postoji i autozomno – dominatan način prenošenja, što znači da je potrebna samo jedna kopija gena da bi se bolest ispoljila. Uopšteno, u pitanju je relativno benigno oboljenje koje ne zahteva lečenje, iako deluje kao ozbiljno stanje.
Nekada, glikozurija može da se nadje u okviru drugih oboljenja i stanja poput Fankonijeve anemije, Vilsonove bolesti, cistinoze, nasledne tirozinemije, Lovenovog sindroma, ali i kod odredjenog broja pacijenata sa pijelonefritisom. Gubitak šećera preko bubrega, u urinu možem da bude veoma mali, od nekoliko grama na dan, pa do stotinak grama dnevno.
Statistički podaci pokazuju da se ovo oboljenje javlja, otprilike na manje od 1% opšte populacije, u različitim oblicima. Ne postoji rasna predilekcija za njenu pojavu, kao ni razlika u odnosima medju polovima. Renalna glikozurija može da se javi u svim starosnim grupama.
Koji su simptomi i znaci renalne glikozurije?
- kod ovog oboljenja ne postoji ni jedan specifični simptom i znak na osnovu kojeg se na nju može posumnjati
- ukoliko se renalna glikozurija nalazi u okviru drugih oboljenja i sindroma, postoje specifični simptomi i znakovi za datu bolest
- pojedini autori navode da se može naći poliurija (povećano lučenje urina), enureza (umokravanje) i zastoj u rastu kod mladjih pacijenata
- takodje, navodi se da je moguća pojava ketoacidoze i dehidratacije kod gladovanja i trudnoće, mada se ovo javlja veoma retko
Kako se postavlja dijagnoza renalne glikozurije?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom nije dovoljna za postavljanje ove dijgnoze.
Do dijagnoze se najčešće dolazi sasvim slučajno, rutinskim pregledom sedimenta urina.
Pomaže i odredjivanje nivoa glukoze u krvi (glikemija), kako bi se isključilo postojanje dijabetesa, kao i odredjivanje glikoliziranog hemoglobina (parametar dužeg nivoa šećera u krvi).
Kako se leči renalna glikozurija?
Lečenje nije potrebno, jer je u pitanju potpuno benigno stanje. Takodje, nije neophodna ni odredjena dijeta sa uzdržavanjem od uzimanja šećera, iako pojedini lekari to preporučuju. Čak naprotiv, postoje studije koje govore u prilog povećanim potrebama za šećerom, ukoliko stanje nije u okviru dijabetesa.