Šta je hiperhidratacija (intoksikacija vodom)?
Hiperhidratacija predstavlja pojam koji se odnosi na prekomerno unošenje vode u organizam. Pojedini autori navode i termine poput trovanja vodom, intoksikacije vodom… U pitanju je stanja koje je potencijalno fatalno, mada ljudi pomišljaju da prekomerno konzumiranje vode ne može da bude štetno.
Konzumiranje vode, odnosno dnevne potrebe za vodom su različite kod ljudi, i zavise od pola, uzrasta, stanja organizma, bavljenja fizičkom aktivnošću, spoljne temperature. Uopšte uzev, prosečna, zdravlja, odrasla osoba, pod umerenim dnevnim naporom ima potebe oko 2 litre tečnosti na dan. Tako, intoksikacija vodom može lakše da nastane kod novorodjenčadi i odojčadi do godinu dana starosti, kod bavljenja odredjenim vrstama sporta, poput maratona, jer dolazi do gubitka elektrolita, pa kada se nadoknadjuje tečnost, relativni odnos elektrolita se poremeti, kod pojedinih psihijatrijskih poremećaja (psihogena polidipsija kod koje postoji prekomeran unos tečnosti na dnevnoj osnovi), a ne treba zaboraviti ni pojavu namernog unošenja vode u cilju gubitka telesne težine, naročito kod devojaka.
Moguća je pojava i jatrogene intoksikacije vodom, prilikom nadoknade tečnosti putem infuzija u bolničkim uslovima, ali je ovo znatno redje u odnosu na druge činioce.
Kod intoksikacije vodom, nastaje razblaženje tečne faze krvi i vanćelijskih prostora, a bubrenje ćelija. Pod tim okolnostima, dolazi do pojave smanjenja nivoa elektrolia u krvi, poput smanjenja natrijuma i kalijuma koji mogu da dovedu i do smrtnog ishoda. Takodje, dolazi do pojave edema mozga i pluća koji su veoma ozbiljna stanja u medicini.
Statistički podaci o učestalosti intoksikacije vodom nisu u potpunosti poznati, ali se pretpostavlja da variraju u odnosu na geografske činioce, rasnu i starosnu pripadnos…
Kako se manifestuje intoksikacija vodom?
- postoji pojava otežanog disanja (dispneja), naročito prilikom ležanja na ravnom, a do olakšanja dolazi prilikom sedenja, ili ustajanja
- do pojave dispneje dolazi zbog nakupljanja tečnosti u plućima
- usled povećanja intrakranijalnog pritiska zbog edema mozga nastaje glavobolja, povraćanje, konfuzija, iritabilnost, promene ličnosti, mišićna slabost, povraćanje, poremećaj senzibiliteta, a u najtežim slučajevima nastaju epileptiformni napadi, gubitak svesti, koma i smrt
- postoji povećanje krvnog pritiska (hipertenzija)
- na rukama u nogama postoje otoci (edemi)