Šta je renalna (bubrežna) papilarna nekroza?
Renalna (bubrežna) papilarna nekroza predstavlja nekrozu (odumiranje) bubrežnih piramida i papla koje može da nastane usled brojnih razloga. Ovo stanje može da bude veoma ozbiljno i može da vodu u sekundarnu infekciju, taloženje kamenaca, ali i bubrežnu opstruktivnu bolest.
Često se renalna papilarna nekrota spominje kao komplikacija bubrežnih oboljenja, poput pijelonefritisa, ili tubulointersticijalnog nedritisa. Medjutim, renalna papilarna nekrota može da nastane i kod nepostojanja infekcije urinarnih puteva, odnosno pojedini autori navode da infekcija nastaje kao posledica nekroze čiji uzrok nije u potpunosti poznat. Navodi se i ishemija, odnosno slabija prokrvljenost ove regije bubrega, kao potencialni uzročnik kod renalne papilarne nekroze. Kod veoma velikog broja pacijenata, ovo stanje se nalazi u isto vreme na oba bubrega, pa pojediini autori navode da postoji sistemska priroda bolesti. Kao uzročnici se navode anemija srpastih ćelija, tuberkuloza, ciroza jetre, zračenje, upotreba odredjenih lekova, kao i izlaganje odredjenim toksinima, dijabetes, sistemski vaskulitisi…
Statistički podaci pokazuju da se renalna papilarna nekroza najčešće javlja kod osoba koje se srednjih godina, a veoma retko se javlja kod osoba mladjih od 30 godina. Nešto češće se ovo stanje vidja kod osoba ženskog pola, nego kod osoba muškog pola. Često se renalna papilarna nekrota vidja kod pacijenata koji razvijaju analgetičku nefropatiju, odnosno propadanje tkiva bubrega usled prekomernog korišćenja analgetika.
Kako se manifestuje renalna papilarna nekroza?
- bolest može da ima hronični, ili akutni tok, odnosno može da traje dugo i da se javlja postepeno, ali i da se javi veoma brzo
- kod hroničnih renalnih papilarnih nekroza, simptomi i znaci bolesti veoma često ne postoje i dijagnoza se postavlja sasvim slučajno
- simptomatski oblici mogu da liče na pijenefritis, nefrolitijazu, ili na hidronefrozu
- često se javljaju bolovi u ledjima koji se šire u trbuh
- hematurija (prisustvo krvi u urinu) se može pronaći
- oligurija (smanjenje lučenja urina) i anurija (prestanak lučenja urina) se javljaju veoma retko
- ukoliko postoji infekcija javljaju se povišena telesna temperatura, groznica…
Kako se postavlja dijagnoza renalna papilarne nekroze?
Anamneza sa kliničkom slikom i detaljnim pregledom pomaže prilikom postavljanja dijagnoze, ali se moraju načiniti dopunska ispitivanja.
Obavezno se vrši pregled sedimenta urina sa urinokulturom.
Ultrazvučni pregled trbuha i male karlice, skener (kompjuterizovana tomografija), magnetna rezonanca, intravenska urografija, retrogradna pijelografija, cistoskopija i ureteroskopija pomažu prilikom postavljanja dijagnoze.
Kako se leči renalna papilarna nekroza?
Kod lečenja renalna papilarne nekroze primenjuju se antibiotici, adekvatna rehidratacija, alkalizacija urina i kontrola glikemije (šećer u krvi).
Kod pacijenata koji ne reaguju na konzervativni tretman dolazi u obzir i hirurško lečenje.