Šta je hiperkalcemija (povišeni nivo kalcijuma u krvi)?
Hiperkalcemija predstavlja povišeni nivo jonizovanog kalcijuma u serumu i ona može biti, ili posledica osnovne bolesti koja je dovela do slabosti u radu bubrega (sarkoidoza, mijelom, imobilizacija, rabdomioliza), ili posledica upotrebe preparata vitamina D uz davanje oralnog kalcijuma kao vezača fosfata.
Posle transplantacije bubrega, hiperplastične paratireoidne žlezde nastavljaju povećano stvaranje PTH (paratiroidni hormon) i dovode do hiperkalcemije.
Uzroci nastanka hiperkalcemija mogu da budu intoksikacija teofilinom (nalazi se u čaju), preterano unošenje vitamin, pojedine granulomatoze, tireotoksikoza, urotoksikoza, delovanje tiazidnih diuretika, imobilizacija…
Koji su simptomi i znaci hiperkalcemije?
Klinička slika zavisi od brzine i stepena razvoja poremećaja.
Najčešći su neurološki znaci
- letargija
- glavobolja
- razdražljivost
- stupor
- koma
Javljaju se i slabost mišića, poliurija (povećano mokrenje), mučnina, povraćanje, opstipacija (zatvor). Povećava se kontraktilnost srca, a može doći i do AV bloka i nastanka aritmija.
Kako se postavlja dijagnoza hiperkalcemije?
Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze, pregleda bolesnika i laboratorijskih nalaza.
Kako se leči hiperkalcemija?
Lečenje je hitno kada bolesnik ima izražene kliničke simptome a nivo kalcijuma u serumu je viši od 3,2mmol/l.
Ako je bubrežna funkcija očuvana, tada se daju diuretici i soli fosfata. Pojedini autori naglašavaju da je potrebno davati i glikokortikoide.
U slučaju slabosti bubrega pribegava se hemodijalizl sa upotrebom rastvora za dijalizu koji imaju malu količinu kalcijuma.