Šta je hipomagnezemija (sniženi nivo magnezijuma u krvi)?
Normalna koncentracija magnezijuma u serumu kreće se između 0,75 i 0,95 mmol/L. Magnezijum je važan za regulaciju kalijumovih kanala i Na/K pumpe.
Hipomagnezemija označava stanje kada je nivo magnezijuma u krvi manji od 0,75 mmol/L, dakle u pitanju je stanje niskog nivoa magnezijuma u krvi.
Hipomagnezemija nije tako retka pojava i otkriva se kod oko 10% bolesnika koji se le;e u bolnici. Često je udružena sa hipokalemijom, hiponatremijom, hipofosfatemijom, hipokalcemijom.
Hipomagnezemija nastaje zbog: poremećene apsorpcije u crevima, velikih gubitaka zbog bolesti gastrointestinalnog trakta, dugotrajne nazogastrične sukcije, bilijarne fistule, poliurije, poremećenog čuvanja u bubrezima, kod upotrebe nekih lekova (osmotski diuretici), kod upotrebe alkohola, kod nedovoljnog unosa hranom.
Koji su simptomi i znaci hipomagnezemije?
Klinička slika se karakteriše znacima nervnog nadražaja i tetanije, slično hipokalcemiji (nizak nivo kalcijuma u krvi).
Javljaju se i slabost, letargija, parestezije, depresija.
Teška hipomagnezem ja izaziva konfuziju i komu.
Kardiovaskularni poremećaji su spazam kornoranih arterija, srčana slabost, hipotenzija (nizak krvni pritisak), poremećaji ritma.
Kako se postavlja dijagnoza hipomagnezemije?
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike i biohemijskog nalaza. Određivanje količine magnezijuma u (24 h) mokraći pomaže da se odvoje bubrežni poremećaji od drugih uzroka hipomagnezemije.
Kako se leči hipomagnezemija?
Lečenje se bazira na nadoknadi magnezijuma. U blažim deficitima dovoljna je per oralna nadoknada, a kada je nivo magnezijuma manji od 0,4 mmol/L, tada se daje se 1-2 gr magnezijum sulfata intravenskim putem tokom prvog sata, a potom se nastavlja sa infuzijom 1 gr na sat.
Da bi se otkrila moguća kardiotoksičnost, treba stalno pratiti EKG snimak srčane aktivnosti.