Šta su struvitni bubrežni kamenci?
Ovi kamenci su rezultat mokraćnih infekcija bakterijama, obično vrste Proteus, koje poseduju ureazu, enzim koji razgrađuje ureju na amonijak i ugljen dioksin.
Hronična infekcija proteus bakterijama može se javiti zbog opstrukcije toka mokraće, tokom uroloških instrumentacija, ili nakon operacija, ali ke značajan faktori i dugotrajno antibiotsko liječenje, koje pogoduje dominaciji Proteusa u mokraćnom sistemu.
Kao krajni rezultat metaboličkih promena, javlja se kamenac kalcijum karbonata pomešan sa struvitom. Struvit se ne stvara u mokraći bez infekcije.
Koji su simptomi i znaci struvitnih kamenaca?
- javljaju se bolovi u ledjima i u donjem delu trbuha
- bolovi se mogu širiti na unutrašnji deo butine
- bolovi su veoma jaki, u vidu grčeva i čupanja
- bolovi mogu da budu nepodnošljivi za pacijenta
- mogu da postoje tegobe sa mokrenjem
Kako se postavlja dijagnoza struvitnih kamenaca?
Anamneza sa kliničkom slikom i detaljnim pregledom pomaže da se postavi sumnja na ovo stanja.
Definitivna dijagnoza se postavlja analizom kamenaca, ili sedimenta urina.
Kako se leče struvitni kamenci?
Metenamin mandelat, koji snižava pH mokraće i oslobađa formaldehid, rutinski se koristi prilikom lečenja ovog stanja.
Ekstremnije sniženje pH mokraće davanjem amonijum hlorida može zaustaviti rast kamenca, ali može da podstakne stvaranje drugih vrsta kamenaca.
Pojedini lekari navode da je obavezna antibiotska terapija, ali je najnoviji stav da se ovo lečenje koristi samo u slučaju akutnih infekcija.
Operacija je indikovana u slučaju teške opstrukcije, bola, krvarenja, ili torpidne urinarne infekcije. Budući da kamenci mogu ponovo narasti iz bilo kojeg preostalog inficiranog fragmenta, recidivi nakon operacije su česti.