Pelveoperitonitis
Peritoneum je serozna membrana koja obuhvata abdominalne organe i trbušni zid. Peritonealna duplja je zatvoreni prostor na kome postoje samo otvori Falopijevih tuba. Površina peritoneuma je oko 1,7 do 2 kvadratna metra. Striktno posmatrano, svi abdominalni organi leže ekstraperitonealno. Velika resorptivna površina omogućava brzu i efikasnu apsorpciju vode i elektrolita, ali i bakterijskih toksina. Parijetalni peritoneum prednjeg trbušnog zida dobija iner-vaciju od poslednjih šest torakalnih nerava
(Th7-Th 12) i mnogo je osetljiviji od pari-jetalnog peritoneuma zadnjeg trbušnog zida. Ovakva inervacija omogućava prilično preciznu lokalizaciju bolnih nadražaja.
Pelveoperitonitis je nespecifično zapalje-nje visceralnog i parijetalnog peritoneuma koje zahvata i unutrašnje genitalne organe, odn. organe u maloj karlici. Donji delovi urogenitalnih organa, tj. njihova bakteriološka kontaminacija, jesu ulazno mesto infekcije. Sposobnost peritoneuma da na na-dražaje reaguje zapaljenskom reakcijom predstavlja njegov osnovni odbrambeni mehanizam. Suštinu reakcije čini fagocitna sposobnost peritonealnih makrofaga u kombinaciji sa pokretanjem humoralnog imuniteta i lokalnim vaskularnim odgovorom. Ovim mehanizmom dolazi do lokalizacije infektivnog procesa i „slepljivanja” omentuma, vijuga tankog creva i unutrašnjih ginekoloških organa, stvaranjem fi-brinskih adhezija. Time se sprečava propa-gacija infekcije u gornji abdomen i nastajanje difuznog peritonitisa.
Etiologija
Izazivači pelveoperitonitisa koji se najčešće izoluju E.coli, kao i aerobne i anae-robne streptokoke. Karakteristična osobina rezultata bakterioloških analiza je njihova mešovitost. Predominacija određene vrste menja i klinički nalaz odnosno tok. Tako npr. E.coli dovodi do stvaranja obimnog purulentnog procesa, dok hemo-litički streptokok inicijalno stvara sliku sep-tičkog šoka.
Dijagnoza
Dijagnoza se postavlja relativno lako i brzo, na osnovu subjektivne i objektivne simptomatologije i rezultata laboratorijskih analiza.
Subjektivni simptomi su uglavnom bol u donjem delu trbuha, odnosno maloj karlici, dizurične smetnje, opstipacija ili dijareja, sa mukom i gađenjem.
Objektivno postoji izražena bolna ose-tljivost donjih delova abdomena koja se pojačava pri palpaciji i pritisku, manje ili više izražen defans muskulature trbušnog zida, tahikardija, febrilnost septičkog tipa, tahipnoja i hipotenzija. Pri ginekološkom pregledu, pod spekulumom izražena je pojačana sekrecija (najčešće purulentno-he-moragična), izbočen i palpatorno bolno osetljiv zadnji vaginalni forniks (Douglasov prostor). Pri pomeranju materice postoji izražena bolna osetljivost, kao i pri palpaciji adneksalnih prostora. U laboratorijskim analizama upadljiva je ubrzana sedimenta-cija, a tek potom leukocitoza.
Diferencijalno-dijagnostički veoma je važno razdvojiti apendicitis od adneksitisa i pelveoperitonitisa. Apendicitis najčešće počinje naglo, od početka su izraženi muka i gađenje sa povraćanjem. Palpatorno bolna osetljivost najizraženija je u Mac-Burneovoj tački, dok u adneksalnim prostorima ne postoji palpatomi nalaz tumorske mase zapaljenskog porekla. Pelveoperitonitis ginekološkog porekla počinje obično postepena, muka i povraćanje nisu toliko izraženi, bol je lokalizovan nisko u maloj karlici, maksimalna palpatorna osetljivost je u adneksalnim prostorima, u kojima postoji i palpatorni nalaz tumorskog, inflamatornog infiltrata. U laboratorijskim rezultatima apendicitisa patogno-monična je leukocitoza.
Postavljanje prave dijagnoze je od primarnog značaja, jer su terapijski pristupi suprotni. Terapija apendicitisa je hirurška, a pelveoperitonitisa u akutnim stadijumima pre svega konzervativna.
Terapija
Lečenje pelveoperitonitisa podrazumeva obaveznu hospitalizaciju.
Osnovu terapije čini polivalentna anti-bi-otska terapija, tj. terapija sa dva ili tri antibiotika širokog spektra dejstva u kombinaciji sa nadoknadom tečnosti i simpto-matskom terapijom. Tek kada dođe do ograničenja zapaljenskog procesa mogu se raditi evakuacione punkcije gnoja iz ad-neksalnih prostora. Ukoliko dođe do formiranja apscesa Douglasovog prostora, metoda izbora je kolpotomija sa ,,t” drenažom.
Peritonitis akušerskog porekla, koji nastaje posle carskog reza ili vaginalnog porođaja, relativno je redak.
Najčešće je od početka reč o difuznom peritonitisu izazvanom mešovitim bakterijskom florom. Teže se dijagnostikuje zbog atipične simptomatologije i nejasnog lokalnog nalaza. U kliničkoj slici nije izražen mišićni defans, ali postoji upadljiv meteo-rizam, praćen dijarejom i prostracijom.
On najčešće nastaje u uslovima hospitalizacije, tj. u puerperijumu, tako se i brzo dijagnostikuje.
Metoda izbora za lečenje je hirurška, odnosno histerektomija sa postoperativnom drenažom abdomena, uz sinhronu prime-nu reanimacionih postupaka i polivalentne antibiotske terapije.