Ruptura uterusa
Ruptura uterusa je prsnuće materice ili njeno odvajanje od vagine, za vreme porođaja ili rede za vreme graviditeta. Postoje četiri oblika rupture uterusa: 1. Ruptura na mestu ožiljka od prethodnog odn. prethodnih carskih rezova ili drugih hirurških incizija na uterusu, koja je istovremeno i najčešća,
- Ruptura usled prerastegnutosti materič-nog zida,
- Violentna ruptura, nastala za vreme operativnih zahvata na uterusu u toku porođaja ili posle rađanja deteta,
- Spontana ruptura, koja nastaje veoma retko, uglavnom za vreme graviditeta.
U anatomskom smislu postoje tri vrste rupture uterusa:
1) Kompletna ruptura, sa rascepom i pe-ritoneuma,
2) Inkompletna ruptura, kada je peritone-um očuvan,
3) Rascep uterusa u donjem delu sa odvajanjem vagine.
S obzirom na veliku raznolikost u etio-loškom, dijagnostičkom i terapeutskom smislu, svaki od navedenih oblika mora biti razmatran pojedinačno. Osim toga, svakoj rupturi uterusa prethode patogenetska zbivanja, odn. simptomi, koji čine kliničku sliku preteče rupture.
Ruptura ožiljka
Samoj rupturi prethodi bol, koji je sve jači u predelu ožiljka. Zatim postoji izražena palpatorna osetljivost samog ožiljka, a kroz istanjeni ožiljak pipaju se delovi ploda.
Sa rupturom materice prestaju bolovi. Delovi ploda mogu se lako ispalpirati neposredno ispod prednjeg trbušnog zida, pokreti ploda i otkucaji fetalnog srca ne mogu se registrovati. Dolazi do brzog razvoja hemoragučnog šoka, usled intraabdo-minalnog krvarenja. Izlivanje plodove vode u peritonealnu šupljinu dramatično produbljuje stanje šoka. Vaginalno krvarenje ume-renog intenziteta skoro je uvek prisutno.
Terapija podrazumeva operativno završavanje trudnoće laparotomijom i hitnu pri-menu antišok terapije.
Ruptura uterusa usled prerastegnutosti
Etiološki je reč o preprekama u ekspul-ziji (disproporcija, malformacija ploda), patološkom položaju ploda (poprečni, visoki pravi stav, menstoposteriorni lični i nazoposteriorni čeoni), tumorima previja, miomima i ovarijalnim tumorima u maloj karlici, promenama na grliću, ožiljcima, konglutinaciji ušća.
Kod preteče rupture prisutni su sve jači i duži bolovi, sa tetaničkim kontrakcijama uterusa. Porodilja je vrlo uznemirena, ble-da, uplašena. Palpatorno je izražena bolna osetljivost abdomena od umbilikusa do simfize.
Sa rupturom uterusa javlja se iznenadan i jak bol u donjem delu abdomena, posle čega bolovi prestaju i dolazi do subjektivnog, kratkotrajnog olakšanja. Sa izlaskom ploda u slobodnu trbušnu duplju prestaju da se registruju pokreti i srčana radnja de-teta, a hemoragični i neurogeni šok se vrlo brzo razvijaju.
Terapija je u svim slučajevima laparo-to-mija odn. abdominalni carski rez. Kod obimnih ruptura terapija je totalna eks-tirpacija uterusa. Kod lošeg opšteg stanja pacijentkinje obično se vrši supravagi-nalna amputacija uterusa kao životno spa-šavajuća procedura. U retkim slučajevima velikih razdora sa hematomima, ne treba gubiti vreme u traženju uterusnih krvnih sudova, nego učiniti podvezivanje hipoga-strične arterije sa te strane. Pre svega je potrebno započeti energičnu antišok terapiju.
Violentna ruptura uterusa
Violentna ruptura uterusa nastaje kod unutrašnjeg okreta ploda, manuelne ekstrakcije posteljice, primene forcepsa, posebno visokog, oštra ili tupa trauma abdomena. U kliničkoj slici postoji krvarenje, različitog intenziteta, praćeno znacima hemoragičnog šoka. U ranom puerperijumu prisutni su znaci peritonita i ileusa. Kod abdominalne traume kon-statuje se smrt ploda i akutni abdomen. Terapija je laparotomija i postupak prema nalazu.
Spontana ruptura uterusa
U najvećem broju slučajeva događa se na mestu smanjenog otpora uterusnog zida, i to posle mnogobrojnih abrazija i kiretaža, kod placente adherens, akrete i inkrete, kod zapaljenskih procesa u endo-metrijumu, endometrioze, hemangioma mi-ometrijuma i urođenih defekata endometri-juma.
Kod ovih, tzv. tihih ruptura nema kliničke simptomatologije preteče rupture. Nema karakterističnog vremenskog intervala kada dolazi do rupture. Postoji palpatorna bolna osetljivost, posebno jednog dela uterusa. Gotovo uvek su prisutni znaci preteče asfiksije ploda, odnosno znaci intrauterine smrti ploda, dok se kod pacijentkinje javljaju znaci nastupajućeg šoka u skladu sa intraabdominalnim krvarenjem različitog intenziteta.
Laparatomija je terapija izbora je u svim slučajevima spontane rupture, bilo da je do nje došlo za vreme graviditeta ili tokom porođaja.