• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

KOMPLIKACIJE PREKIDA TRUDNOĆE

KOMPLIKACIJE PREKIDA TRUDNOĆE

Komplikacije prekida trudnoće zavise od gestacijske starosti i tehnike izvođenja. Najmanja incidenca komplikacija se registruje u gestacijskoj starosti od 7.-10. nedelje, a sa svakom sledećom nedeljom sve više raste njihova učestalost Što se tiče tehnike izvođenja, najmanje komplikacija registru­je se kod aspiracione kiretaže, a znamo više kod prekida trudnoće instilacijom hipretoničnih rastvo­ra i primenom prostaglandina. Sve komplikacije mogu se podeliti u neposredne, odložene i kasne.

Neposredne komplikacije

U neposredne komplikacije se svrstavaju krvarenja, povrede cerviksa, akutna hematome-tra, perforacija i komplikacije anestezije.

Krvarenje. Incidenca jačeg krvarenja posle abortusa iznosi 0, 05-5%. Procenat krvarenja se povećava sa gestacijskom starošću, a dosta zavisi i od primenjene tehnike. Posle aspiracione kiretaže krvarenje se zaustavlja primenom uterotonika ih oksitocičkih sredstava, a ponekad i manuelnom kompresijom uterusa.

 

Povrede cerviksa. Ove povrede su veoma raznovrsne. Najčešće su površinske laceracije, koje nastaju od zupčastih klešta u periodu dila-tacije. Teža oštećenja su u vidu cervikovaginalnih fistula i longitudinalnih laceracija, koja se nekad pružaju do nivoa uterusnih krvnih sudova. Procenat povreda cerviksa iznosi 0,01-1,6%.

Akutna hematometra. Nakupljanje krvi u kavu-mu se viđa u 0,1-1% aspiracionih kiretaža, a uzrok je nepoznat. Pacijentkinje sa ovom komplikacijom se žale na jake suprapubične grčeve, a na mahove osećaju izrazitu slabost, pa čak i nesvesticu. Objektivno se može naći značajno povećanje materice. Odmah po dijagnostikovanju akutne hematometre, a tu je ultrazvuk od velike koristi, treba uraditi ponovnu vakuum aspiraciju krvi i ugrušaka iz kavuma, a zatim primeni uterotoničku terapiju. Posle intervencije se proverava hemogram i, ako je potrebno, planira nadoknada krvi.

Perforacija materice. Nesumnjivo je da se ove komplikacije ginekolozi najviše plaše. Incidenca perforacije uterusa iznosi oko 0, 2%, a rizik se značajno povećava sa gestacijskom starošću. Dve teške posledice perforacije su krvarenje (a), zbog čega pacijentkinja može ostati bez materice, i povrede abdominalnih organa (b). Lateralna oštećenja u cervikalno-istmičnom delu uterusa nose sa sobom mogućnost povrede uterusnih krvnih’ sudova i potencijalno fatalno krvarenje, dok perforacije u fundusu obično prolaze bez značajnijih posledica. Povrede unutrašnjih organa obično nastaju po probijanju materice aspira-cionom kanilom ih kleštima. Ako postoji i naj­manja sumnja na perforaciju intervencija se preki­da, procenjuje se opšte stanje pacijentkinje i prate se vitalni parametri. Pri značajnijem krvarenju, ih pri sumnji da se radi o povredi abdominalnih organa, neophodno je odmah uraditi laparotomi-ju. Krvarenje se zaustavlja šavovima, a, ako se u tome ne uspe, nastavlja se sa histerektomijom. Abdominalni organi se detaljno eksplorišu. Naročito je važno zbrinuti povredu creva.

Komplikacije opšte anestezije. Pored čisto anestezioloških komplikacija, pacijentkinje pokazuju veću sklonost ka krvarenju. U tom smislu je lokalna anestezija, koja se izvodi trans-vaginalnom infiltracijom sakrouterinih ligame-nata, mnogo sigurnija, ali se, iz razumljivih psiho­loških razloga, daleko manje koristi.

Odložene komplikacije

U odložene komplikacije se ubrajaju zaostala graviditetna rezidua i infekcija.

Rezidua posle pobačaja. Incidenca zaostalog rezidualnog tkiva posle obavljene intervencije je obično manja od 1%. Simptomi i znaci se po pravilu javljaju nekoliko dana po prekidu trud­noće, a slikom dominiraju suprapubični bolovi, krvarenje i povećanje telesne temperature. Ultrazvučnim pregledom še može bez teškoća potvrditi postojanje rezidualnog tkiva, a sa rekire-tažom ne treba mnogo oklevati.

Infekcija. Ova komplikacija obično nastupa u pacijentkinja sa zaostalim rezidualnim tkivom. Faktori rizika su nelečena gonoreja i klamidijalna infekcija cerviksa, a takode i uznapredovala gestacijska starost. Pacijentkinje obično imaju temperaturu preko 38°C tokom nekoliko dana. Od velike dijagnostičke pomoći je i u ovim situacijama ultrazvučni pregled. Lečenje se sastoji u primeni antibiotika širokog spektra i, ukoliko je potrebno, ponovnoj eksploraciji kavuma uterusa.

Kasne komplikacije

Od kasnih komplikacija najveći značaj ima nastanak Rh-senzibilizacije, mada treba misliti i na moguću kasniju neplodnost, slabost grlića i eventualnu pojavu prednjaČeće posteljice u sledećoj trudnoći.

Rh-senzibilizacija. Prekid trudnoće kod Rh-negativnih osoba je potencijalno veoma važan eti-ološki momenat u nastanku Rh-senzibilizacije. Stoga sve Rh-negativne pacijentkinje treba posle prekida trudnoće u prvom trimestru da prime najmanje 50 Lig Rho-Gama, odnosno 250-300 ug posle prekida u drugom trimestru.

Ostale komplikacije. Smatra se da jedan legalni pobačaj ne donosi veći rizik za nastanak infertil-iteta i ektopične trudnoće. Postoji minimalan rizik za nastanak placente previje. Veći broj uza­stopnih pobačaja u svakom slučaju se može odraziti na infertilitet, inkompetenciju cerviksa, kao i na osetan rizik od nastanka placente previje u nekoj od sledećih trudnoća.

 

 

 

 

 

 

Adolescencija je period života u toku koga bezbrižno dete postaje odgovorna osoba, sposobna za reprodukciju. Trajanje adolescencije varira od osobe do osobe i teško ga je tačno vremenski odre­diti. U toku puberteta stiče se funkcionalna sposob­nost za reprodukciju. Pubertet pretstavlja početak adolescencije. U toku kasnijeg perioda adolescenci­je gradi se mentalna i emocionalna adaptacija na uspostavljenu seksualnu funkciju i puna zrelost

Buđenje gonadne osovine započinje povećanim lučenjem GnPJH (hormon koji oslo­bađa gonadotropine), koji se iz hipotalamusa luči u vidu pulseva. Kaskada kasnijih događaja ima za posledicu povećano lučenje gonadotropina i estradiola. Menarha je relativno kasni događaj u pubertetu. Završna endokrinološka oznaka puberteta je razvoj pozitivne sprege i ovulacijskih ciklusa. U prvoj godini posle menarhe 90% cik­lusa je anovulacijsko. Pet godina posle menarhe, koliko traje uobičajeno endokrinološko sazreva-nje pozitivne sprege, procenat anovulacijskih cik­lusa je 20%. Povećanje koncentracije steroidnih hormona gonada ubrzava rast i konačno zatvara epifize, menja unutrašnje i spoljašnje genitalije, razvija sekundarne seksualne karakteristike i dovodo do sazrevanja procesa gametogeneze.

Steroidni hormoni gonada u toku puberteta uočljivo menjaju građu tela. Mišićna masa, koštana masa i masa masnog tkiva jednaka je kod dečaka i devojčica pre puberteta. Sa polnim sazre-vanjem, muškarci imaju jedan i po put veću mišićnu i koštanu masu nego žene, a žene dva puta više masnog tkiva nego muškarci.

Najvažnije faze sticanja koštane mase dešavaju se u detinjstvu i pubertetu. Devojčice doživljavaju maksimalnu mmeralizaciju između 14. i 16. godine, dečaci dve do tri godine kasnije. Dostignuta koštana masa zavisi od međuodnosa genetskih i nutritivnih faktora, pre svega unosa kalcijuma i D vitamina, kao i od delovanja steroidnih hormona gonada i fizičkog angažovanja. Umereno vežbanje povećava koštanu gustinu, dok ekstremno profesionalno vežbanje, smanjuje koštanu masu i odlaže pubertet. Dugi periodi izostanka menstruacije u ovom perio­du mogu smanjiti mineralizaciju kostiju i konačnu maksimalnu koštanu gustinu koja će se u toku života dostići.

Poslednjih decenija je uočena pojava da se menarha javlja sve ranije i ranije i za sada se još uvek tačno ne zna kakve su dalekosežne posledice ovoga. Neposredna posleđica bila je da su se vre­menski kriterijumTza početak ispitivanja zakas-nelog puberteta i primarnog izostanka menarhe pomerili. Naime, ispitivanje je indikovano uko­liko do 14. godine nema razvoja puberteta, ili ukoliko do 16. godine i pored razvoja puberteta, nema menarhe.

Slični članci

Policistični jajnici – na koje sve načine se mogu lečiti?

Policistični jajnici su medicinsko stanje kod žena koje se karakteriše prisustvom cista na jajnicima, što može dovesti do različitih simptoma...

Pročitaj jošDetails

Koliko često treba raditi pregled dojke?

Sve češće smo u prilici da čujemo kako je neka žena obolela od karcinoma dojke i bori se za život....

Pročitaj jošDetails

Važnost lečenja erektilne disfunkcije i seksualni odnos nakon lečenja

Erektilna disfunkcija je veoma čest problem kod muškaraca, pogotovo kod onih u poznim godinama i može imati ozbiljan uticaj na...

Pročitaj jošDetails

Potečkoće sa začećem

Postovani, prolaktin mi je povisen 530. Ref.vrednost je do 490. Predlozili su mi profil prolaktina, rezultati su u 8-643, u...

Pročitaj jošDetails

Nalaz papa III grupe

Postovani, Danas sam dobila rezultate papa testa,odnosno medicinska sestra me je pozvala i rekla da mi je papa test III...

Pročitaj jošDetails

Kasni mi dva meseca

Postovani..Imala sam redovnu menstruaciju do skoro,prvi put mi je kasnilo 2 meseca,pa sam pila neke tablete da bih dobila i...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Sindrom policističnih jajnika

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.