Bakterijska vaginoza (vaginosis bacterialis)
Bakterijska vaginoza (BV) je polimikrobna, primarno anaerobna infekcija, ranije nazivana nespecifični vaginitis, ili vaginitis udružen sa gardnerelom vaginalis (haemophilus vaginalis). Infekcija je posledica poremećene ravnoteže između različitih tipova bakterija u vagini. Umesto normalne predominacije laktobacila, u vagini se može naći mešavina različitih tipova mikroorganizama, kao što su gardnerela vaginalis, stafilokok, streptokok, ešerihija, bakteroides, mobilunkus i mikoplazma hominis. Prisustvo intrauterusnog uloška može povećati rizik za razvoj bakterijske vaginoze. Jedini simptom je pojačana vaginalna sekrecija, sa neprijatnim mirisom, koji tipično potseća na miris pokvarene ribe, što je posebno izraženo posle odnosa. Međutim, treba znati da skoro polovina žena sa mikrobiološkim nalazom vaginoze nema simptome.
Dijagnoza se postavlja mikroskopskim pregledom sekreta. Zasniva se na karakterističnom sivobeličastom izgledu uzorka, kao i na prisustvu brojnih klu ćelija, koje ustvari predstavljaju ćelije vaginalnog epitela prekrivene gardnerelom i drugim mikroorganizmima. Neprijatni miris se dodatno pojačava ako se na pločicu sa sekretom nakapa 10% rastvor kahjum-hidroksida. Kiselost vagine je smanjena, sa pH većim od 4, 5. Sve ovo predstavlja Amselove kriterijume (Amsel) za dijagnozu bakterijske vaginoze (od četiri kriteri-juma treba da budu prisutna tri).
U terapiji se najbolje pokazao metronidazol, primenjen oralno i/ih vaginalno. Lečenje se može bazirati i na khndamicinu, a obično traje nedelju dana.