Prekid trudnoće u prvom trimestru
U prvom trimestru se prekid vrši aspira-cionom vakuum kiretažom ih medikamentozno.
Aspiraciona vakuum kiretaža
Aspiraciona vakuum kiretaža je najčešće korišćen metod prekida trudnoće u prvom trimestru. Preoperativna obrada pacijentkinje podrazumeva saglasnost za intervenciju, određivanje krvne grupe i Rh faktora, uzimanje kratke anemneze vezane za ginekološka oboljenja. Ultrazvučni pregled nije obavezan, ali se u određenim slučajevima može uraditi da bi se utvrdila gestacijska starost i pozicija uterusa.
Na dan intervencije ne dozvoljava se uzimanje hrane i tečnosti u slučaju da se intervencija izvodi u kratkotrajnoj opštoj anesteziji. Neposredno pre intervencije potrebno je da žena isprazni mokraćnu bešiku. Prekid počinje dezinfekcijom vagine povidon jodidom ih hlorheksidi-nom. Za intervenciju se koriste sterilni instrumenti prikazani na slici
Ako se koristi lokalna anestezija, onda se posle dezinfekicje vagine aplikuje paracervikalni blok Da bi se sprovela dilatacija cerviksa, grlić se hvata zupčastim ldeštima, a potom se cervikalni kanal i kavum sondiraju materičnom sondom ih malim diktatorom. Kada se utvrdi pozicija cervikalnog kanala i tela materice, nastavlja se dilatacija do Hegarovog diktatora (Hegar) 10 ili 12, u zavisnosti od veličine trudnoće i veličine aspiracione kanile koja se primenjuje. Diktatori se aplikuju pažljivo da se ne bi napravila perforacija uterusa ili kc-eracija cerviksa. Po završenoj dilataciji aplikuje se abortna klešta, kojima se vade veći delovi tkiva, a zatim se u kavum uvodi aspiraciona kanila. U ovoj fazi je obavezna trakcija grlića da bi se ispravio ugao između cerviksa i korpusa, pa tako smanjio rizik od:perforacije. Aspiraciona kanila se rotira u kavumu da bi se kompletno aspirisalo ovularno tkivo, a pri tome se sve vreme primenjuje negativni pimsaK uu u,o-u, » oara. Fo završenoj aspiraciji oštrom kiretom se proverava da li je kavum prazan. Izuzetno retko se intervencija izvodi pod kontrolom ultrazvuka, kao na primer u padjentkinja sa morfološkim anomalijama uterusa. Na taj način je operator siguran da će ovularno tkivo biti odstranjeno u celini.
Posle intervencije je obavezna antibiotska profilaksa, a obično se aplikuju i uterotonici (metilergometrin).
Medikamentozni abortus u ranoj trudnoći
Drugi način prekida rane trudnoće je medikamentozni. U tom cilju se primenjuje antiprogesteronski preparat mifeprision. Ovaj medikament se daje u jednokratnoj oralnoj dozi od 600 mg, a posle 48 sati sledi primena mizo-prostok u dozi od 400 ug. Dva do tri dana od primene mifepristona nastupa krvarenje zbog smanjenja progesterona, a zatim i pobačaj. Uspešnost završavanja trudnoće kreće se od 92—97%. Posle medikamentoznog abortusa potrebna je ultrazvučna kontrola ih serijsko praćenje {3-hCG-a, da bi se isključilo postojanje eventualnog rezidualnog tkiva.