SUROGAT RODITELJSTVO
Postupak surogat roditeljsva je verovatno najstariji postupak asistirane fertilizacije16. Zbog mogućih pravnih i etičkih implikacija retko se savetuje, a još rede dolazi do njegove realizacije.
Postoje dva oblika surogat roditeljstva, . prirodno, ih potpuno (a), i gestacijsko, ih parcijalno (b). U prvom slučaju surogat majka osim uterusa pozajmljuje i oocite, pa je ona genetska majka deteta. U drugom slučaju surogat majka pozajmljuje samo uterus.
Indikacije za surogat roditeljstvo bi bile situacije kada pacijentkinja nema matericu, bilo da se radi o aplaziji ih teškoj hipoplaziji, ih o operativnom odstranjenju ovog organa. Zatim, surogat majka bi mogla da bude rešenje kod pacijentkinja sa teškim hroničnim bolestima, gde je trudnoća apsolutno kontraindikovana. Na kraju kandidati sa surogat roditeljsvo bi bile žene bez potomstva, a sa habitualnim spontanim pobačajima i prevremenim porođajima.
Danas se donekle prihvatljivim smatra samo gestacijsko surogat roditeljstvo. Dakle, postupkom in vitro fertilizadje se dobijaju embrioni para koji želi dete, a zatim se transferišu u uterus surogat majki. Kao što je pomenuto, ovaj vid kreiranja potomstva sadrži brojne pravne dileme, koje ne samo kod nas, već i u ogromnom broju zemalja nisu na zadovoljavajući način razrešene. Dodajmo na kraju da Etički kodeks Udruženja za fertilitet i sterilitet Srbije i Crne Gore deklarativno podržava gestacijski oblik ovog postupka.