KLIMAKTERIJUM
Klimakterijum predstavlja prelazno doba između generativnog perioda, odnosno perioda polne zrelosti, i senijuma. Karakteristika ovog perioda, koji traje duže ili kraće, je gašenje ovari-jalne funkcije, pa prema tome i reproduktivne sposobnosti žene. Jedan od najboljih indikatora nastupajućeg Idimakterijuma je folikulostimuli-rajući hormon (FSH).
Poslednje menstrualno krvarenje u životu žene, što je centralni događaj u klimakterijumu, naziva se menopauza. Uobičajeno je da se javlja između 45. i 55. godine života.
Mada je klimakterijumu posvećeno posebno poglavlje, napomenimo da se simptomi u ovom periodu klasifikuju u vazomotorne (valunzi, noćno znojenje, nesanica, palpitacije, parestezije), fizičke (glavobolja, brzo zamaranje), psihičke (promena raspoloženja, zabrinutost, depresija) i simptome od strane reproduktivnog trakta (gubitak libida i dispareunija). Tu su i znaci koji potiču od dernineralizacije (osteoporoza, artralgi-je) i slabosti kardiovaskularnog sistema (trom-boze i ishemijska bolest srca).
U terapiji raznovrsnih klimakteričnih tegoba najčešće’ se koriste estrogeni, i to uglavnom bez drugih dodataka ukoliko je patijentkinji odstranjena materica (histerektomija je jedna od najčešćih ginekoloških operacija). U svim drugim slučajevima poželjno je primeniti kombinaciju estrogena i progestagena. Takođe, u ovom periodu mogu da se koriste preparati kalcijuma i vitamin D, što bi trebalo da uspori smanjivanja koštane mase.