Ispitivanje prohodnosti jajovoda
Ispitivanje prohodnosti jajovoda se može izvršiti insuflacijom (persuflacija ih Rubinov test), histerosalpingografskim snimanjem (HSG), histerosalpingokontrastsonografijom i tran-scervikalnim ubacivanjem obojenog rastvora u toku laparoskopije.
a) Insuflacijoa Prvu insuflaciju uradio je Rubin (Rubin) 1922. godine. Metod se zasniva na ubacivanju ugljen-dioksida u unutrašnje genitalne organe, pri čemu je stetoskopsko prisustvo krepitacija znak pasaže gasa kroz jajovode. Danas je insuflacija samo od istorijskog značaja.
b) Histerosalpingografija (HSG). Ovaj vid radiološke dijagnostike, koji se izvod transcervikalnim ubacivanjem konrtasta i njegovim praćenjem u tri sukcesivna snimka, je najpopularniji način ispitivanja jajovoda. Pored toga vredne informacije se dobijaju i o morfologiji cervikalnog kanala, materičnoj šupljini i eventualnom prisustvu adneksalnih adhezija.
Histerosalpingografija se ne srne uraditi kada postoji sumnja na trudnoću (a), neizlečeni inflamatorni proces genitalnih organa (b), alergija na kontrast (c) i krvarenje iz materice (d).
c) Histerosalpingokonstrastsonografija. Široka primena sonografije je našla svoju aplikaciju i u ovom području. Za izvođenje je neophodno imati transvaginalnu sondu i posebnu vrstu kontrasta. Strujanje kontrastne tečnosti kroz jajovode i njen izlazak kroz abdominalne ostijume može se efektno pratiti na monitoru ultrazvučnog aparata. Nedostatak metoda je u tome što se ne može dobiti informacija o stanju cervikalnog kanala i materične šupljine.
d) Laparoskopija. U toku laparoskopije se transcervikalno ubrizgava rastvor boje, pa se stoga ova operacija zove i hromolaparoskopijom. Obično se injiciraju metilensko plavo ili indigo-karmin. Kroz optiku laparoskopa ili na demon-stracionom ekranu je moguće pratiti tok kontrasta kroz tube i njegov izlazak kroz abdominalne ostijume u trbuh.