DONACIJA GAMETA
Donacija oplodnih ćelija pretstavlja prihvatljiv način da se, u situacijama kada jedan član para definitnvno nema gameta, ostvari potomstvo. Zakonska regulativa koja se odnosi na donadju je različita od zemlje do zemlje.
Donadja spermatozoida. Najčešća indikacije za donadju spermatozoida je, razumljivo, azoosper-mija, bez obzira na njeno poreklo. Takođe, o donaciji treba razmišljati i u situacijama kada je porodična amanneza muškarca opterećena nasled-nim bolestima. O uslovima koje treba da zadovolji davalac bilo je red kada se govorilo o krioprezer-vaciji sperme. Kod donacije spermatozoida takođe treba voditi računa 0 rasnim, socijalanim i fizičkim karakteristikama (boja kose, odju, konstitudja) donora i sterilnog padjenta. Kako davalac predstavlja takozvanu treću stranu, obavezno je da mfertilni par prođe i kroz psihološko savetovalište, gde se, u dužem intervalu od donošenja odluke do izvođenja postupka, sa partnerima razmatraju svi aspekti poduhvata. Donori su po pravilu anonimni, a sterilni padjent je po uspešno završenoj trudnoći legalni otac deteta.
Donacija oocita. Jedina realna mogućnost da se postigne trudnoća kod pacijentkinja u prevremenoj menopauzi i kod onih koje slabo reaguju na indukciju ovulacije je donacija jajnih ćelija. Slično kao i u donaciji spermatozoida, postupak je indikovan u . slučajevima teških naslednih bolesti pacijentkinje. Davaoci su isključivo žene mlade od 35 godina, a prethodno moraju proći ispitivanja kao i donori spermatozoida. Postupak je malo komplikovaniji i zahteva dodatno vreme; jer se ciklusi dve osobe, donora oocita i recipijenta embriona moraju uskladiti. U tom periodu se sa zamteresovanim parom, kroz psihološko savetovalište, detaljno razmatraju eventualne situacije i krize do kojih može naknadno doći. Ako i dalje postoji odlučnost da se problem reši na ovaj način, onda donor prolazi kroz stimulaciju ovulacije, pa se zatim vrši in vitro fertilizacija donorskih oocita sa spermom partnera sterilne padjentkinje. Istovremeno se, po završenoj sihro-nizaciji ciklusa, vrši adekvatna priprema endome-trijuma recipijentkinje, da bi se na uobičajeni način obavio embriotransfer. I ovde se ubacivanje embriona može uraditi u spontanom ciklusu, mada je to retkost Na kraju, recimo da uspešnost postupka zavisi u mnogo većoj meri od starosti donora ood-ta nego od starosti redpijenta embriona.