Indukcija pobačaja
Za prekid trudnoće u drugom trimestru koriste se dve medikamentozne tehnike indukcije. Jedna se zasniva na intraamnionskoj instilaciji hipertoničnih rastvora (a), a druga na primeni oksi-tocičkih sredstava ih uterotonika (b). Mehanizam dejstva hipertoničnih rastvora je nepoznat, ah posle njihove primene obično nastupa smrt ploda i započinje pobačaj. Uobičajena doza hipertoničnog rastvora (20% NaCl) je oko 180-200 mL Aplikacija rastvora se izvodi posle urađene amniocenteze, koja se radi isto kao i uobičajena dijagnostička amnio-centeza. Pre intervencije je potrebno isprazniti mokraćnu bešiku. Potom sledi dezinfekcija trbušnog zida povidon jodidom ili hlorheksidi-nom. Aplikacija igle se može uraditi na slepo, ah se po. pravilu radi pod kontrolom ultrazvuka. Po evakuaciji 100-200 ml amnionske tečnosti, počinje se sa ubacivanjem hipertoničnog rastvora. Tokom instilacije neophodno je pratiti opšte stanje pacijen-tkinje. Ako se pojave bolovi u stomaku, žeđ, glavobolja ih mučnina, koji bi mogli da ukazu na pogrešno mesto aplikacije ili sistemsku apsorpciju rastvora, intervencija se prekida.
Primena prostaglandina u cilju započinjanja pobačaja je alternativni način indukcije, koji sa sobom nosi veći broj neželjenih efekata. Naime, česta je pojava mučnine, povraćanja, dijareje i temperature. Zbog toga se pre započinjanja pobačaja prostaglandmima savetuje premedikacija antiemeticima i antidijaroičnim lekovima, spazmohticima i analgeticima. Prostaglandin! se aplikuju u obliku vaginalnih tableta ih u obliku intramuskularnih inekcija. Pobačaj se obično završava najkasnije 24 sata od primene medikamenta.
Za indukciju pobačaja može se koristiti i oksi-tocinska infuzija. Primena oksitocina je manje efikasna ah i ima manji broj neželjenih efekata od primene prostaglandina. Oksitocin se takođe koristiti za ubrzanje pobačaja posle instilacije hipertoničnog rastvora, a u istu svrhu se može primeniti dilatacija cerviksa osmotskirn diktatorima ih balonom Fohjevog katetera (Foley).
Ako nastupi ruptura plodovih ovojaka, pobačaj se mora završiti u razumnom roku i uz adekvatnu antibiotsku profilaksu, jer u protivnom preti infekcija sa teškim posledicama.