Kontraceptivni metodi za muškarce
Traganje za metodom sigurne i prihvatljive kontracepcije za muškarce, koja bi pri tome bila reverzibilna, je i dalje aktuelno. Veliki problem je u tome što muškarci po pravilu nisu motivisani za kontracepciju, budud da ne snose posledice eventualnog prekida trudnoće.
Potendjalna sredstva bi mogla da deluju na više nivoa. U opticaju su hipotalamično-hipofizna supresija (a), direktna testikularna supresija (b), inhibidju epididimalne funkcije (c), antispermato-zoidni metodi (d) i imunološke tehnike (e).
Legalni prekid trudnoće je jedna od najčešće izvođenih ginekoloških operacija. Prekid trudnoće regulisan je Zakonom o postupku prekida trudnoće u zdravstvenim ustanovama. Prema zakonskim odredbama prekid trudnoće može se izvršiti samo na zahtev trudne žene. Za prekid trudnoće lica mlađeg od 16 godina, ili lica lišenog poslovne sposobnosti, potrebna je pismena saglasnost roditelja, odnosno staraoca.
Žena koja želi da prekine trudnoću obraća se usmenim zahtevom ginekologu koji pre svega utvrđuje starost trudnoće (a), zatim pribavlja nalaze o krvnoj grupi i Rh faktoru, kao i anamnestičke podatke o ranijim bolestima (b), samostalno, a po potrebi i uz konsultacije specijaliste drugih grana medicine, utvrđuje da li postoji opasnost da se zbog prekida trudnoće zdravlje žene naruši (c), ukazuje na opasnost i posledice prekida trudnoće (d), i naposletku upoznaje paci-jentkinju sa drugim metodama i sredstvima zaštite od neželjene trudnoće (e).
Prekid trudnoće se prema zakonskim osnovama može izvršiti do navršene desete nedelje trudnoće. Izuzetno se može izvršiti i posle desete nedelje kada se na osnovu medicinskih indikacija utvrdi da se na drugi način ne može spasti život ih otkloniti teško narušavanje zdravlja žene, zatim kada se na osnovu naučno-medicinskih saznanja može očekivati da će se dete roditi sa teškim telesnim ili duševnim nedostacijma i, naposletku, kada je do začeća došlo izvršenjem krivičnog dela.
Postojanje uslova za prekid trudnoće do navršene desete nedelje utvrđuje lekar specijalista akušerstva i ginekologije. Od navršene desete do navršene dvadesete nedelje trudnoće dozvolu daje konzilijum lekara odgovarajuće zdravstvene ustanove, a posle navršene dvadesete nedelje etički odbor zdravstvene ustanove. Obzirom na delikatnost odluka u ovom poslednjem slučaju, etički odbor ima pet članova i sačinjavaju ga specijalisti ginekologije i akušerstva, pedijatrije, neuropsihijatrije, interne medicine i diplomirani pravnik, koji imaju nastavno zvanje profesora medicinskog, odnosno pravnog fakulteta, ili naučni stepen doktora medicinskih, odnosno pravnih nauka.