Salpingitis – zapaljenje, upala jajovoda
Akutni primarni sal pingitis je bakterijska infekcija koja nastaje kada patogeni organizmi iz grhća prodru u Falopijeve tube (Fallopio). Većina zapaljenja je prouzrokovana najserijom gonoreje, klamidijom trahomatis i genitalnom mikoplaz-mom. Posebnu grupu uzročnika salpingitisa sačinjavaju aerobne i anaerobne bakterije, koje se ne prenose seksualnim putem i koje su normalno prisutne u vaginalnoj i cervikalnoj flori (videti bakterijske vaginoze u prethodnom poglavlju). Uopšte govoreći, polimikrobna infekcija je česta kod sal-pingitisa. Anaerobi su zastupljeniji kod težih zapa-ljenja, a praktično se uvek nalaze kod apscesa. Salpingitisi izazvani gljivicama, bacilom tuberkuloze i parazitima su retki.
Po pravilu, primarna bolest se javlja kod seksualno aktivnih žena, sa normalnom menstruaci-jom. Faktori rizika su razne male hirurške intervencije, kao što su aplikacija intrauterusnog uloška, dilatacija i kiretaža, histerosalpingografija i insuflacija. Perisalpingitis kao posledica apendici-tisa nije čest i očekuje se kod jedne od sto pacijentkinja. Salpingitis u trudnoći je izuzetna pojava.
Patogeneza bolesti
Akutni salpingitis počinje najčešće kao endosal-pingitis, sa zapaljenskom infiltracijom sluzokože, da bi se zatim preneo i na druge delove jajovoda. Na serozi se stvaraju naslage fibrina, što čini sliku peri-salpingitisa i stvara uslove za nastanak priraslica. Tube su zadebljane i crvene, lumen je edematozan, a iz abdominalnih ostijuma se pojavljuje purulent-ni sadržaj. Mikroskopskim pregledom ekscidiranih jajovoda se zapažaju infiltrati koji se sastoje uglavnom od zrelih leukocita. Evolucija ide u pravcu slepljivanja ostijuma, pa tako nastaje piosalpinks. To je kesasto proširenje tube ispunjeno gnojem.
Subakutni i hronični salpingitis su obično produžetak akutnog salpingitisa. Zapaljenski infiltrati se u takvim situacijama sastoje iz plazma ćelija. Treba reći da jedan salpingitis stvara predispoziciju za razvoj sledećeg saplingitisa, a razlog treba tražiti u oštećenju sluzokože. Ponovna infekcija izaziva hiperimunu reakciju, koja rapid-no uništava tkivo.
Dijagnoza salpingitisa i posledice nelečene ili nedovoljno lečene bolesti Najveći problem kod salpingitisa je nedostatak osetljivih i specifičnih dijagnostičkih kriteriju-ma. Skoro polovina pacijentkinja ne daje dovoljno simptoma na osnovu kojih bi se^ postavila dijagnoza. Tako na primer, ustanovljeno je da preko polovine neplodnih pacijentkinja sa tubar-nim faktorom nije imalo značajnije simptome ni kliničke znake salpingitisa. Nasuprot tome, manifestacije jakog zapalenja se prepoznaju samo u trećine bolesnica. Laboratorijske analize mogu biti od pomoći, posebno ako su broj leukocita i sedimentacija izrazito povišeni, mada se često kreću u granicama normale.
Pomenimo na kraju da je salpingitis odgovoran za nastanak neplodnosti skoro u četvrtine obolelih osoba. Do opstrukcije jajovoda dolazi posle jedne infekcije u 15%, posle dve infekcije u 40%, a posle tri infekcije u približno 70% pacijentkinja. Jedna od teških posledica salpingitisa je pojava ektopične trudnoće. Smatra se da je implantacija blastociste u jajovodu desetak puta češća u ovih pacijentkinja.