IMPLANTACIJA
Implantacija se vrši u stadij urnu blastociste. To se događa šestog ili sedmog dana od oplođenja, odnosno 2-3 dana posle ulasku morule u materičnu šupljinu. Blastocista ostvaruje direktan kontakt sa sluzokožom materice, a zatim u nju ponire. Složeni proces implantacije se još naziva i nidacijom. Završava se približno desetog postkoncepcijskog dana.
Decidualne promene
Posle oplođenja sekretorni endometrijum se transformiše u deciduu. Jedna od važnijih karakteristika decidualnog preobražaja endometrijuma se sastoji od razmnožavanja i povećavanja strome ćelija, koje su bogate glikogenom i liče na epitelne ćelije, po čemu je ovako transformisani endometrijum i dobio ime. Takođe treba naglasiti da je vaskularizacija strome pojačana, sa povećanjem permeabilnosti krvnih sudova.
Decidualno promenjena sluzokoža obavija celu šupljinu materice i naziva se decidua vera. Površina decidue je lako nabrana, a njena debljina iznosi između 10 i 14 mm. Na njoj razlikujemo površinski ili kompaktni sloj (stratum com-pactum) i rastresiti sloj (stratum spongiosum), koga od miometrijuma odvaja bazalni deo endometrijuma (pars basalis endometrii). Prijemčivost sluzokože za blastocistu je ograničena na 2-3 dana, a to je između petog i sedmog dana od oplođenja. Izvan tog perioda endometrijum je neosedjiv za implantaciju.
” Enzimi i aktivne supstance koje pomažu implantaciju
Sinhrono sa razvojem endometrijuma dolazi do izvesnih transformacija u blastocisti, koje omogućavaju njenu implantaciju. U početnoj fazi implantacije, koja se naziva stadijumom približavanja, dolazi do bliskog kontakta između blastociste i endometrijuma. Na ovaj način prislonjena blastocista ima sve uslove za dalje poniranje u sluzokožu, u čemu odlučujuću ulogu imaju proteolitički enzimi trofoblasta. Naime, proteaze i lipaze razlazu površne ćelije sluzokože, a zatim i endotel krvnih sudova, pri čemu se uspostavlja hemohorijalna placentacija.
U procesu implantacije značajnu ulogu ulogu imaju hCG i prostaglandini, kao i ne-ke druge aktivne supstance embrionalnog porekla. Njihovo dejstvo je uglavnom luteotropno i deciduogeno, što dovodi do prihvatanja embriona. Sa druge strane, decidualni citokini moduliraju aktivnost trofoblasta, tako da inhibiraju njegove proteoli-tičke enzime. Time se kontroliše dubina invazije.
Deo decidue u koju se usadila blastocista naziva se bazalna decidua (decidua basalis) i predstavlja osnovu majčinog dela posteljice. Decidua koja pokriva blastocistu se označava kapsularnom deciduom (decidua capsularis), a ostali deo, koji prekriva unutrašnji zid materice, zidnom deciduom (decidua parietalis).
Dvanaestog dana od oplođenja blastocista je u celini utonula u stromu endometrijuma, što se smatra završetkom implantacije.