PUPČANIK
Pupčanik (Juniculus umbilicalis) je vrpca koja povezuje plod i horionsku ploču, idući od fetalnog pupka do mesta svog pripoja na placenti. Izgrađen je od sluznog tkiva u kome se pružaju v. i aa. umbilicales. Spolja je prekriven epitelom amniona. Mala kohčina vezivnog tkiva, unutar koga se nalazi raspoređena želatinozna masa, poznata kao Vartonova pihtija (Wharton), daje pupčaniku gumolika svojstva, što omogućava njegovo uvijanje tokom pokretanja ploda, bez utica-ja na protok krvi kroz sudove pupčanika. Jedna umbilikalna vena u vrpci nosi oksigenisanu krv, bogatu hranljivim materijama, od placente ka fetusu. Kada uđe u fetus, ide duž prednjeg abdo-minalnog zida do jetre. Krv se vraća u placentu kroz dve umbilikalne arterije, koje su distalne grane hipogastričnih arterija. Pupčana vrpca nema nerve, niti limfatike.
Pupčanik nastaje iz pedunkulusa vitelinusa pojavom krvnih sudova, diferenciranjem njegovih ćelija u ćelije sluznog tkiva. Stvaranjem pupčanog prstena, krvni sudovi, alantois i žumančani kanal sustiču se u pupčanu vrpcu. Tokom dalje trudnoće iščezavaju alantois i žumančani kanal.
U terminu pupčana vrpca je duga 30-100 cm i ima 2 cm u prečniku. Procenjuje se da je ukupan protok krvi kroz pupčanik kod prosečnog terminskog fetusa, oko 500 ml/min.