Utvrđivanje postojanja ili nepostojanja trudnoće
Biološki, sudsko-medicinski, a i pravno smatra se da trudnoća počinje trenutkom koncepcije, odnosno posle oplođavajućeg odosa. Kako taj momenat nije uvek poznat, a često je i sporan, u praksi se za izračunavanje trajanja trudnoće obično koristi datum poslednje menstruacije. U praksi se najčešće sreću uobražena (a), lažna (b), skrivena (c) i neznana trudnoća (d).
Uobražena trudnoća. Jedan od interesantnih psihosomatskih poremećaja je uobražena trudnoća (graviditas imaginata, pseudociesis). Pacijentkinje nisu gravidne, ali su uverene da se radi o trudnoći. Daju niz simptoma karaketrističnih za trudnoću, koji često zavode bližu i dalju okolinu, a ponekad i samog lekara.
Po pravilu se javlja kod neplodnih žena, kod žena u klimakterijumu, ili psihijatrijskih bolesnica.
Lažna trudnoća. I ovde se radi o nepostojećoj trudnoći {graviditas falsa). Međutim, negravidna žena svesno i namerno obmanjuje svoju porodicu, bližu i širu okolinu (ponekad i vlast), izjavljujući da je trudna, što ne odgovara istini.
Skrivena trudnoća. Trudnoća koja se skriva (graviditas tecta) predstavlja svesnu negaciju postojeće trudnoće. Trudnica je obično vrlo mlada, neudata, često i psihički nezrela. Trudnoću prikriva iz različitih razloga, najčešće zbog straha, stida, priprema za prekid trudnoće ih prevremeni porođaj, priprema za napuštanje i podmetanje novorođenčeta, priprema za ubistvo deteta pri porođaju, zbog priprema za učenu, itd.
Neznana trudnoća. Ovo je trudnoća za čije postojanje trudnica stvarno ne zna {graviditas ignota). Najčešće se sreće kod pacijentkinja sa neredovnim ciklusom, u klimakterijumu, za vreme laktacijske amenoreje, u slučajevima lekarske greške, kod psihički zaostalih osoba, kod žena koje nose intrauterusni uložak, u slučajevima neuspele sterilizacije žene ih supruga, ih kod vrlo mladih i neiskusnih osoba.