Uklanjanje polipa materice (polypectomia)
Polipi materice su po pravilu dobroćudne prome-ne. Međutim, obzirom da mogu vremenom maligno alterisati, savetuje se njihovo blagovremeno hirurško uklanjanje. U tipičnim situacijama polipozni izraštaji potiču iz cervikalnog kanala i prominiraju u vaginu, pa se zbog toga lako dijagnostikuju pregledom pod spekulumom. Tehnika intervencije se sastoji od stavljanja vaginalnih ekartera i fiksiranja grlića zupčastim kleštima, a zatim od uvrtanja polipa oko njegove uzdužne osovine i kidanja peteljke. Dalji postupak je isti kao i u slučaju eksplorativne kiretaže. Naime, iskiretira se pažljivo najpre cervikalni kanal na mestu gde je bila baza polipa, pa onda materična šupljina, a dobijeno tkivo se pošalje na patohistološki pregled.
Specijalna vrsta polipa su decidualni polipi, koji su svojstveni za trudnoću i ne bi smeli da se diraju. Najčešće nestaju sami od sebe.
Opisana tehnika polipektomije se koristi i za uklanjanje takozvanih nascentnih mioma {myoma uteri ad vaginam nascens), pod uslovom da oni nisu veliki. Ovi dobroćudni tumori su takođe na peteljci, a ime su dobili po tome što se ž’radaju” iz proširenog cervikalnog kanala. Operacija odstranjivanja nascentnih mioma se naziva vaginalna miomektomija. Mora se imati u vidu da tokom ovakve miomektomije može doći do većeg krvarenja, što nalaže ozbiljnu preopera-tivnu pripremu i oprez pri izvođenju intervencije.