Odstranjenje materice. (hysterectomia)
Operacija odstranjenja materice se, zavisno od indikacija, izvodi abdominalnim ili vagmalnim putem, pa tako postoji abdominalna i vaginalna histerek-tomija. U odnosu na obimnost operacije rezlikuje se parcijalna i totalna histerektomija. Prva varijanta, parcijalna histerektomija, se rede izvodi. Može biti klinasta, zatim ona kojom se uklanja fundus materice (fundična), a obično je subtotalna, kada se odstrani telo materice a ostavi grlić.
Daleko češća varijanta je totalna histerektomija i ona se uglavnom izvodi abdominalnim putem. Zbog toga ćemo se nešto više zadržati na ovom tipu operacije! Dakle, totalna histerektomija podrazumeva uklanjanje cele materice, i tela i grlića. Uz to se znatnom broju pacijentkinja, posebno onim koje su na kraju reproduktivnog perioda, odstranjuju i adneksa, jednostrano ili, što je uobičajenije, obostrano. Veliki je broj oboljenja koja predstavljaju indikacije za histerektomiju, a pre svega je zastupljena patologija koja je vezana za matericu. To su veliki miomi materice, zatim maligni tumori grlića i endometrijuma, horioepi-teliomi, neke anomalije materice, uporna krvarenja koja ne reaguju na konzervativnu terapiju, kao i profuzna atonična krvarenja posle porođaja, ili pobačaja u odmakloj trudnoći. Ah indikacije isto tako predstavlja i adneksalna patologija. Ovde ćemo kao primer navesti velike bénigne tumore jajnika i jajovoda, maligne adneksalne tumore i tubovarijalne apscese, naročito ako su oni obostrani. Dva su osnovna podtipa totalne abdominalne histerektomije. To su klasična histerektomija, koja predstavlja ekstrafascijalni podtip) i histerektomija po Aldridžu (Aldridge), koja predstavlja intrafasci-jalni podtip. Obe modifikacije imaju najvećim delom sličnu tehniku, pri čemu se podvezuju ova-rijalni krvni sudovi, okrugle materične veze, mate-rični krvni sudovi, sakrouterine veze i parametrija. Osnovna razlika je u tome što se kod histerektomije po Aldridžu grlić izljušti iz fascije, pa zbog toga, ukoliko se pravilno radi, nema veće opasnosti od povrede uretera i mokraćne bešike. AH, sa druge strane, maligna obolenja predstavljaju kontraindi-kaciju za intrafascijalnu histerektomiju, jer u tim slučajevima operacija mora biti što radikalnija, odnosno mora se odstraniti i fascija.
Posebno mesto zauzima proširena abdominalna (radikalna) histerektomija. Ova operacija se naziva i histerektomijom po Verthajmu i Meigsu (Wertheim, Meigs), izvodi se abdominalnim putem i verovatno je najteža u ginekološkoj hirur-giji. Indikaciju predstavlja uglavnom invazivni karcinom grlića materice, naravno kada je on u opera-bilnom stadijumu. Ovim složenim zahvatom, koji zahteva preciznu tehniku, uklanjaju se materica, jajnici, jajovodi, gornja trećina vagine, vezivno tkivo parametrija i parakolpija, kao i limfne žlezde, zajedno sa limfnim sudovima i masnim tkivom, duž velikih krvnih sudova karlice, duž uretera, iz obturatorne i ishiorektalne jame. Međutim, radikalna histerektomija se vrši i u slučaju karcinoma endometrijuma, kada je on u drugom stadijumu, odnosno kada se bolest sa tela proširila i na grlić materice. U ovom slučaju je klasična histerektomija nedovoljna operacija jer se karcinom, dospevši u cerviks, može dalje širiti limfogeno.
Na kraju treba opisati i vaginalnu histerekto-miju. Postoji niz prednosti vaginalnog pristupa u odnosu na abdominalni. To su prvenstveno manja mogućnost infekcije, zatim kraće trajanje, manja trauma i neznatno intraoperativno krvarenje. Takođe su, ako je operator iskusan, posto-perativne komplikacije rede i lakše. Ne treba zanemariti ni bolji estetski efekat, jer nema reza na trbušnom zidu. Međutim, vaginama histerek-tomija ima svojih velikih ograničenja. Ona se ne preporučuje kod malignih tumora unutrašnjih genitalnih organa, materičnih mioma, velikih adneksalnih tumora, endometrioze, kao i posle prethodnih ginekoloških operacija. Najčešće indikacije za vaginalnu histerektomiju su descenzus i prolaps uterusa. Treba reći da se u savremenoj ginekologiji teži za što širim indikacionim područjem za vaginalni pristup, baš zbog prethodno navedenih prednosti. Poseban tip vaginal-ne histerektomije, koji će verovatno imati širu primenu u budućnosti, je laparoskopski asistirana vaginalna histerektomija. Pri ovoj operaciji se endoskopski učini podvezivanje krvnih sudova i ligamenata materice, a zatim se ovaj organ ekstir-pira vaginalnim putem.