Infekcije dojke
Infekcije dojke mogu se dogoditi u svakom životnom dobu. Istina, one su daleko češće u periodu laktacije, jer je mleko izuzetno dobra podloga za razvoj bakterija. Do infekcije dolazi tako što bakterije prelaze sa kože u duktalne kanaliće, a zatim kolonizuju plemenito tkivo dojke. Mastitis može biti intersticijalni ili u formi apscesa. Izazivači su uglavnom staphilococcus aureus, escherichia colli, streptococeus i anaerobi.
Mastititis može imati akutni ili hronični tok. Akutni mastititis je najčešće metersticijaLni ili u formi apscesa. Hronični mastitis može biti plazma-ćelijski, rezidualni hronični mastitis, kao i specifični hronični mastitis (TBC, lues, sarkoidoza).
Kliničkim pregledom se konstatuje eritem na koži dojke, ispod koga se palpira bolni tumefakt, čvrst ili sa fenomenom fluktuacije, nejasno ograničen u odnosu na okolno tkivo. Uvek je prisutna i febrilnost, kao i regionalna limfadenopatija.
Dijagnoza se postavlja ultrazvukom i aspiracijom tankom iglom, posle čega treba uraditi bakteriološki analizu dobijenog gnoja. Kod hroničnog mastitisa, kome ne prethodi akutni, obavezna je mamografija.
Terapija podrazumeva antibiotsku terapiju i hladne obloge, a u slučaju apscesa inciziju i drenažu. Ako se radi o laktacionom mastitisu insistira se na daljem dojenju, uz antibiotike peni-cilinske grupe ili cefalosporine, koji se primenju-ju parentaralno, i antipiretike.