Vulvarna intraepitelna neoplazija (VIN)
Vulvarna intraepitelna neoplazija (VIN) je patološka promena koju karakterišu određene promene u epitelu, koje mogu imati onkogeni potencijal i predstavljati predstadijum maligne bolesti. Incidenca VIN se kreće od 0,4-0,5/100.000 žena. Češće se otkriva u starijim populacionim grupama, ali se u poslednje vreme detektuje i kod mlađih žena. Od etioloških faktora koji doprinose njenom nastanku, kao i nastanku intraepitelnih neoplazija na drugim delovi-ma donjih genitalnih organa, u prvi plan se ističe infekcija onkogenim tipovima humanih papiloma virusa (HPV16,18,31,33,35,56). Pri tome se u ćelijama VTN najčešće otkriva tip 16. Prema savremenim shvatanjima, za nastanak ovih promena i njihovu progresiju ka malignoj bolesti, pored infekcije HPV neophodan je i uticaj drugih faktora, tzv. kokarcinogena. Među njima su od najvećeg značaja pad imuniteta, genetski faktor, hormonski faktor, pušenje, lokalna trauma i infekcije drugim agensima (virus genitalnog herpesa, hlamidija trahomatis, citomegalovirus).
VIN je najčešće asimptomatska bolest, a rede može biti praćena svrabom ili peckanjem. Klinički se manifestuje diskretnim, jasno ograničenim promenama, lako uzdignutim od okoline. Najčešće su beličaste boje, a rede ružičaste, crvene ih pigmentisane. Mogu biti pojedinačne ih múltiple. Histološkom slikom dominiraju proliferacija nezrelih (bazaloidnih) ćelija sa hiperhromazijom i atipijom jedara, te uvećanim nukleo-citoplazmatskim odnosom. Prisutne su atipične mitoze, poremećaj stratifikacije epitela i pojava koilocita, karakterističnih za virusne infekcije. Zavisno od visine epitela, u odnosu na bazalnu membranu, do koje se prostiru navedene patološke promene u ćelijama, određuje se stepen težine VIN. Kod VIN 1 promene zahvataju samo donju trećinu epitela, kod VIN 2, dve trećine, a kod VIN 3, odnosno karcinoma in situ, zahvaćena je cela debljina epitela. Stadijum VIN određuje verovatnoću njene progresije ka invazvnom karcinomu, koja kod težih stadijuma ide i do 30%.
Dijagnoza vulvarne intraepitelne neoplazije se postavlja pažljivim kolposkopskim pregledom (vulvoskopija), citodijagnostikom, histopato-loškim pregledom uzoraka tkiva dobijenog biop-sijom i detekcijom HPV nekom od metoda DNA-hibridizacije. U tečenju VIN 1 se često zauzima konzervativni pristup, tj. samo praćenje, imajući u vidu vrlo spor razvoj VIN i ne retku spontanu regresiju. Ako se otkriju teški stadijumi VIN, tretman se sastoji u širokoj eksciziji, a ukoliko se VIN prostire na veće površine vulve, ili je multi-fokalan, radi se vulvektomija.