Benigni tumori materice
Benigni tumori na materici se javljaju u 20-30% žena reproduktivne dobi.
Fibromiom cerviksa materice
Miom grlića je znatno redi od mioma tela materice. Javlja se otprilike u 8% miomatoznih materica. Obično se razvija na prednjoj ih zadnjoj usni cerviksa. Svojim rastom na prednjoj usni potiskuje i podiže mokraćnu bešiku, a na zadnjoj usni ispunjava Duglasov prostor. Spoljašnje cervikalno ušće je ekscentrično postavljeno.
Podvarijanta cervikalnih mioma je fibromiom porcije materice, koji je vrlo redak. Porcija može imati oblik kugle, ili fibromiom može da visi na peteljci koja polazi sa porcije.
Simptomi
Simptomi su različiti a zavise od lokalizacije i veličine fibromioma, smera rasta i patološko anatomskih promena tumorskog tkiva. Oko 10-20% žena sa fibromiomom nema nikakve tegobe. Najčešći simptomi su: krvarenje, bol i pritisak na okolne organe. Krvarenja se javljaju u 40-50% žena. Nastaje zbog oslabljenih kontrakcija zida materice, a zatim zbog hiperplazije i deformitela endometrijuma. U 10% slučajeva, nalazimo glandularnu hiperplaziju endometrijuma kao uzrok krvarenja.
Krvarenja postaju češća i duže traju, pa je na kraju menstruacioni ciklus potpuno poremećen. Nastaju metroragična krvarenja. Submukozni fibromiomi najčešće izazivaju metroragična krvarenja. Zbog hipersekrecije cervikalnih žlezda javlja se leukoreja. Menopauza kod ovih žena nastaje kasnije, oko 55. godine života.
Supserozni fibromiomi izazivaju mehaničke smetnje. Intramuralni fibromiomi obično izazivaju preobilna menstrualna krvarenja. Ako su krvarenja obilna razvija se anemija i hipoproteinemija. Bolesnice su blede, pastozno naduvena lica. Žale se na umor, lupanje srca i glavobolju. Zbog većeg gubitka krvi može nastati i oštećenje miokarda srca.
Ako krvavljenja dugo traju koža postaje suva, a na sluzokožama se javljaju ragade. Nokti postaju pljosnati i krti, što se opisuje u sklopu Plamer-Vinsonovog sindroma (Plummer, Vinson). Veći fibromiomi mogu vršiti pritisak na venske sudove u maloj karlici i uzrokovati nastanak tromboza. Zbog pritiska na zidove karike javljaju se bolovi u krstima, a zbog pritisaka na mokraćnu bešiku i rektum javljaju se učestalo mokrenje i opstipacija. Kod submukoznog fibromioma javljaju se bolovi u vidu kolika. Ako dođe do torzije peteljke fibromioma javlja se jak bol praćen povraćanjem, temperaturom, ubrzanim pulsom i napetošću trbuha zbog podražaja peritoneuma. Fibromiom može biti mehanički uzrok infertilitetu, ako je lokalizovan u predelu roga materice i ako vrši pri-tisk na intersticijski deo tube.