Benigne promene na grliću materice
Bénigne promené na grliću materice mogu biti epitelnog porekla, proliferativni procesi, retencione ciste i solidni tumori.
Od promena epitelnog porekla trebalo bi istaći eritroplakiju, koja predstavlja makroskopski vidljivu crvenu površinu oko spoljnjeg materičnog ušća. Najčešće je to u pitanju ektopi-ja, tj. jednoredni cilindrični epitel, koji je iz cervikalnog kanala prešao na ektocerviks. Ovo je u generativnom dobu žene normalno dešavanje koje se odvija pod uticajem estrogena. Međutim, pod makroskopskom slikom eritroplakije mogu se nekada kriti patološki procesi premalignog ili već malignog karaktera. Zato bi ovaj nalaz uvek trebalo kolposkopski pregledati, a nekad će mu pravu prirodu pokazati tek biopsija.
Proliferacije na cerviksu se manifestuju pojavom cervikalnog polipa. To je u stvari, benigni izrastaj nastao hiperplazijom endocervikalne sluzokože. Prezentuje se kao okrugla ili izdužena tvorevina, koja prominira iz cervikalnog kanala. Često ne daje nikakve simptome, a ukoliko postoje, onda su to kontaktno krvarenje i hiperse krecija iz cervikalnog kanala. Poznato je da je pojava polipa često udružena sa neoplastičnim procesima u cervikalnom kanalu ili šupljini tela materice. Zbog toga polip treba instrumentalno odstraniti i potom uraditi kiretažu cervikalnog kanala i materičnog kavuma. Dobijene uzorke kiretmana, kao i sam polip treba histološki pregledati.
Retencione ciste na çerviksu, poznate i pod nazivom ovulae NabothU nastaju zapušenjem izvodnih kanala cervikalnih žlezda. Prezentuju se makroskopski vidljivim cistama beličaste ili žute boje, koje mogu biti i do veličine zrna graška. Ispunjene su manje ili više viskoznim sdržajem, koji po punktiranju površnog epitela ističe pod pritiskom.
Od solidnih tumora na cerviksu se mogu javiti miomi ifibromi U slučaju da dostignu veliki rast, vrše pritisak na okolne organe i mogu biti uzrok infertiliteta ili prepreka normalnom odvijanju porođaja. Tada ih treba operativno odstraniti.