Dijagnoza ektopične trudnoće
Dijagnoza ektopične trudnoće je u većini slučajeva teška. Rana dijagnoza, dok je trudnoća intaktna, je od velikog značaja za očuvanje reproduktivne sposobnosti žene.
U ranom stadijumu kliničkim pregledom se ne može dijagnostikovati ektopična trudnoća. Jedino su imunobiološki testovi na trudnoću pozitivni, ali oni ne govore da li je trudnoća u materici ili nije.
Kod hemodinamski nestabilnih pacijentkinja sa sumnjom na ektopičnu trudnoću potrebno je odmah, ako je moguće, uraditi ultrazvučni pregled. Ako se ovim pregledom nađe slobodna tečnost u Duglasu, radi se odmah punkcija Duglasovog prostora. Ako je nalaz punkcije pozitivan, indikovana je odmah laparotomija, a ako je nalaz negativan, indikovana je laparoskopija.
Kod hemodinamski stabilnih pacijentkinja sa kliničkom sumnjom na ektopičnu trudnoću koristi se određeni protokol ispitivanja. Prvo se uzima detaljna anamneza. U anamnezi su važni podaci o poslednjoj menstruaciji, karakteru men-struacionih ciklusa, postojanju znakova trudnoće, postojanju ranijih pelvičnih oboljenja i ranijih operativnih zahvata na trbuhu. Posle uzete anamneze radi se pregled pod spekulumom i bimanuelni palpatorni pregled. Pod spekulumom može da se vidi lividitet grlića materice. Bimanuelni palpatorni pregled kod ektopične trudnoće u ranom stadijumu je obično negativan. Zatim se vrši kvantitativno određivanje 3-hCG-a u serumu. Negativan rezultat isključuje postojanje bilo koje trudnoće. Ako je rezultat pozitivan, radi se transvagmalni ultrazvučni pregled ‘,.
Transvaginalnim ultrazvukom može da se dokaže postojanje trudnoće u materici. Ukoliko se ultrazvučnim pregledom isključi intrauterusna trudnoća, a postoji sumnjiv nalaz na ektopičnu trudnoću, potrebno je ponovo posle 48 sati odrediti koncentraciju J3-hCG-a.
Ako su vrednosti P-hCG-a iznad granične zone, a transvaginalnim ultrazvukom se ne vidi intrauterusna trudnoća, potrebno je uraditi lapa-roskopiju. Negativan nalaz pri laparoskopiji isključuje ektopičnu trudnoću. Dokaz ektopične trudnoće pri laparoskopiji zahteva izvođenje operativnog zahvata, ako je moguće laparoskopskim putem.
Ukoliko su vrednosti P-hCG-a ispod granične zone, potrebno je ponoviti ultrazvučni pregled posle 48 sati. Pri tom pregledu može da se dokaže intrauterusna trudnoća. Ako se isključi postojanje intrauterusne trudnoće, ponovno se određuje koncentracija f3-hCG-a. Ako su njegove vrednosti u graničnoj zoni i iznad granične zone, potrebno je uraditi laparoskopiju. Ukoliko su vrednosti (5-hCG-a ispod granične zone, potrebno je posle 48h ponoviti ultrazvučni pregled i određivanje serumske koncentracije P-hCG-a.
Ako se u tri ili više uzoraka dobiju slične vrednosti P-hCG-a, njihov porast do 50% u odnosu na prethodne vrednosti, verovatno se radi o ektopičnoj trudnoći. Tada je potrebno uraditi laparoskopiju. Ukoliko je pad vrednosti veći od 50% u odnosu na prethodne, radi se o ektopičnoj trudnoći u regresiji, pa se dalje sprovodi ekspek-tativan postupak
U slučajevima sa stalno.niskim vrednostima hCG i krvarenjem, može da se uradi kiretaža materične šupljine. Ako se histološkim pregledom u dobijenom materijalu nađu horionske čupice radi se o trudnoći u materici. Nalaz decidue i Arias-SttHa reakcije endometrijuma potvrđuju sumnju na ektopičnu trudnoću.
Humani horionski gonadotropin u dijagnozi ektopične trudnoće
Radioimuniloškim određivanjem p-hCG-a u serumu možemo dijagnostikovati trudnoću već 7-8 dana posle oplođenja. Osetljivost metoda je lmlU hCG/ml. Sigurnost metode je oko 99%. Kod normalne intrauterusne trudnoće porast (3- hCG-a u serumu je oko 100% za 48 sati. Kod ektopične trudnoće ovaj porast je obično niži od 60% za 48 sati. Kod 80% ektopičnih trudnoća vrednosti ovog hormona su snižene u odnosu na očekivanu hedelju gestacije. Dinamika porasta koncentracije u krvi je usporena, a vreme udvostručavanja vrednosti ovog hormona je produženo kod ektopične trudnoće.
Estradiol i procesteron u dijagnozi ektopične trudnoće
Vrednosti serumskog estradiola su kod ektopične trudnoće snižene u odnosu na intrauterusnu trudnoću određene gestacijeske dobi. Koncentracije serumskog progesterona kod ektopične trudnoće su snižene. Vrednosti ispod 80nmol/l sa velikom verovatnoćom ukazuju na tubarnu trudnoću.
U nejasnim slučajevima može da se uradi eksplorativna kiretaža. Nalaz decidue i Arias-Stella reakcije endometrijuma bez horinskih čupica povećava sumnju na ektopičnu trudnoću.
DIFERENCIJALNA DIJAGNOZA EKTOPIČNE TRUDNOĆE
U diferencijalnoj dijagnozi dolaze u obzir: inkompletni abortus, krvarenja iz korpus luteu-ma, folikularne ciste, endometrijalne ciste, torzije ovarijalnih tumora, hidrosalpinks, malformacije materice i perforacije apendiksa, želudačnog ulkusa i ulkusa duodenuma.a