PROBLEMI PRI VAGINALNOM POROĐAJU PLODA U KARLIČNOJ PREZENTACIJI
Pri porođaju ploda u karličnoj prezentaciji mogu nastupiti određeni problemi, što ove porođaje svrstava u visokorizične. Pre svega, rađanje mekih delova karlice, pa potom fetalne glavice, može dovesti do kompresije pupčanika, a ako ona predugo traje, i do nastanka ozbiljne fetalne hipoksije. Zatim, prilične probleme pri vaginalnom porođaju čine zaostala ručica i prolaps pupčanika. Statistički je dokazano da pupčanik kod plodova u karhčnoj prezentaciji može biti kraći i imati vea broj čvorova.
Neosporno je da je Apgar ocena u prvom minutu niža u plodova rođenih u karhčnoj prezentaciji nego u onih gde je prednjačila glava. Razlog treba tražiti u višem parcijalnom pritisku ugljen-dioksida, što je posledica hipoksija i asfik- sija zbog otežanog degažmana glavice. To je posebno izraženo kod nešto užih karhca, kada glava, koja se rađa poslednja, nema vremena za adaptaciju (molding), tako da u porođajnom kanalu zaostaje u defleksionom stavu.
Hiperekstenzija fetalne glavice se javlja u oko 5% slučajeva, tako da su moguća oštećenja cervi- kalnog dela kičmene moždine.
Carski rez se preporučuje u slučajevima velikog ploda, sužene karlice, hiperekstenzije fetalne glavice, kada od rupture vodenjaka prođe duže od 12 sati, gravidarnih toksikoza, uterusnih disfunk- cija, preterminskih porođaja, intrauterusnog zastoja u rastu ploda (IUGR), smrti fetusa u prethodnoj trudnoći i prethodno lečenoj neplodnosti.