• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

BOLESTI ADENOHIPOFIZE U TRUDNOĆI

BOLESTI ADENOHIPOFIZE U TRUDNOĆI

Najčešće bolesti prednjeg režnja hipofize su tumori. Vaskulame i inflamatome promene sreću se rede. Tumori hipofize se mogu svrstati u hor­monski funkcionalne i hormonski nefunkrional- ne. U hormonski funkdonalne spadaju tumori koji luče hormon rastenja i prouzrokuju akrome- gahju, tumori koji luče adrenokortikotropni hor­mon i prouzrokuju Kušingovu bolest (Cushing) bolest i prolaktinomi. Najčešd tumor hipofize koji se sreće u trudnod je prolaktinom.

Prolaktinom

Najveći procenat žena sa prolaktinomom ima problem neurednih menstruadja i infertihteta, tako da se mora ukljudti terapija da bi do trud­noće došlo. Dijagnoza se postavlja na osnovu povišenih vrednosti prolaktina i radiološkim metodama (najčešće nuklearnom magnetnom rezonancom predela hipofize).

Uticaj graviditeta na prolaktinom i moguće komplikacije

Trudnoća prouzrokuje fiziološko uvećanje hipofize. Prisustvo tumora u hipofizi može dovesti do kompresije okolnih struktura, što se manifestu- je glavoboljom usled pritiska na moždane ovojnice odnosno dijafragmu turskog sedla, suženjem vid­nog polja usled pritiska na raskrsnicu optičkih nerava i insipidnim dijabetesom usled pritiska na nervne puteve koji vode ka zadnjem režnju hipofi­ze. Prolaktinomi se subklasifikuju prema veličini u mikroadenome (<10 mm) i makroadenome (>10 mm). Komplikacije u trudnoći vezane za kompre­siju okolnih struktura javljaju se veoma retko kod trudnica sa mikroprolaktinomom, sa učestalošću manjom od 5%. Komplikacije zbog kompresije okolnih struktura javljaju se kod trudnica sa makroprolaktinomom sa relativno velikom učesta­lošću, koja iznosi 15-20%. Imajući ovo u vidu, predložen je način vođenja kontrole i terapije trud­nica sa prolaktinomom.

Terapija

Terapija izbora kod mikroprolaktinoma je bromokriptin, koji spada u ergot alkaloide, ili lek druge generacije, takođe sintetički agonist dopa- mina, kabergolin. Lekove treba obustaviti kada se dijagnostikuje trudnoća. Trudnica i fetus ne zah- tevaju specifičan nadzor, sem provere širine vid­nog polja u svakom trimestru.

Preporučuje se definitivna terapija makroade- noma pre trudnoće. Jedan od terapijskih pristupa je transsfenoidna resekcija tumora sa kasnijom terapijom bromokriptinom, posebno ukoliko postoji destrukcija turskog sedla sa supraselarnim širenjem adenoma. S obzirom da bromokriptin smanjuje i veličinu tumora, jedan od mogućih terapijskih pristupa pacijentkinji sa makroprolak- tinomom je i kontinuirana terapija bromokriptin­om ili kabergolinom do porođaja. Dok se ne potvr­di rieškodlji-vost ove terapije za fetus u razvoju, ovaj pristup se predlaže samo u specifičnim slučajevima. Kontrola vidnog polja kod pacijenata sa makropro­laktinomom potrebna je jednom mesečno.

Terapija komplikacija prolaktinoma za vreme trudnoće takođe zahteva nekoliko reči. Ukoliko trudnica ima simptome uvećanja prolaktinoma, treba proveriti širinu vidnog polja i uraditi nuk­learnu magnetnu rezonancu kojima se potvrđuje klinička dijagnoza. Terapija izbora kod kompresi­je okolnih struktura je bromokriptin. Hirurška terapija se preporučuje samo ukoliko nema odgovora na bromokriptin.

Stopa spontanih abortusa i perinatalni mortal­itet se ne razlikuju značajno kod trudnica koje su lečene pre trudnoće i onih koje su lečene za vreme trudnoće. Stopa prevremenih porođaja i nedone- senosti, međutim, veća je kod trudnica kod kojih je u toku trudnoće uključivana terapija (medikamen- tna ili hirurška) zbog kompresivnog sindroma.

Akromegalija

Akromegalija nastaje zbog prekomemog lučenja hormona rastenja kod odraslih i najčešće je udružena sa acidofilnim adenomom hipofize.

Klinička slika

Klinička slika se po pravilu razvija sporo, tokom više godina i karakteriše se grubim crtama lica, prognacijom i uvećanjem šaka i stopala.

Dijagnoza

Dijagnoza kod žene van trudnoće postavlja se na osnovu testa opterećenja šećerom, u toku koga izostaje supresija hormona rastenja. Biološko dejst- vo hormona rastenja ostvaruje se najvećim delom posredstvom somatomedina – insulina sličnog fak­tora rasta I. Povišena koncentracija ovog faktora nije samo korisna za potvrđivanje dijagnoze, već i za praćenje uspešnosti terapije. Ukoliko se dijagno­za postavlja u trudnoći, treba biti operazan kada se tumače vrednosti somatomedina I, jer su njegove koncentracije u trudnoći fiziološki povišene. Placenta luči hormon rastenja. Pri postavljanju dijagnoze u trudnoći neophodno je korišćenje spe- cifičanog eseja koji prepoznaje epitope placentne i hipofizne forme hormona rastenja.

Terapija

Kod pacijentkinje obolele od akromegalije koja želi trudnoću, tera-pija je hirurška, pre kon­cepcije. Ovo tim pre, što kod aktivne akromegali­je 50% pacijenata ima intoleranciju šećera, klinički manifestan dijabetes ima 20%, hiperten- ziju ima 35%, kardiomegalija je česta, kao i drugi poremećaji funkcije srca, što dodatno komplikuje trudnoću ovih pacijentkinja.

Oktreotid je analog somatostatina i često se koristi u terapiji akromegalije. Ovaj medikament prolazi placentnu barijeru. Izveštaji govore da kod fetusa majki koje su koristile ovaj medikament nisu notirane malformacije. Za sada, međutim, oktreotid treba obustaviti kod pacijentkinje obole­le od akromegalije kod koje je utvrđena trudnoća, dok se sa sigurnošću ne potvrdi neškodljivost ovog leka za fetus.

Ukoliko se akromegalija dijagnostikuje po prvi put u trudnoći, terapija zavisi od aktivnosti bolesti, veličine tumora i starosti trudnoće. Aktivna bolest u toku trudnoće može povoljno reagovati na bromokriptin; kada se dostigne zre­losti pluća fetusa, trudnoća se može završavati. Ukoliko znaci i simptomi kompresije okolnih tkiva ne nestanu sa primenom bromokriptina, neophodan je transsfenoidni hirurški zahvat.

Komplikcije kod fetusa

Fetus nije ugrožen akromegahjom trudnice, sem ukoliko ne postoji dijabetes, hipertenzija ih potreba za hirurškim zahvatom.

Kušingov sindrom

Kušingov sindrom (Cushing) je stanje hiper- kortizolemije i može nastati kao posledica preko- mernog lučenja adrenokortikotropnog hormona iz adenoma hipofize, ih iz ektopičnog izvora adrenokortikotropnog hormona, kao što je tumor pluća ih pankreasa. U oba ova slučaja nas­taje obostrana hiperplazija nadbubrega kao pos­ledica prekomerne stimulacije. Neoplazma nad­bubrega (adenom ih karcinom) takođe mogu biti direktan izvor kortizola i dovesti do Kušingovog sindroma.

Simptomi i znaci

Klinička slika bolesti može biti maskirana u trudnoći. Dobijanje u težini, hipertenzija, strije, edemi i pigmentacija dešavaju se i kod trudnica bez patološke hiperkortizolemije. Specifičniji klinički znaci bolesti su tanka koža, spontane modrice i mišićna slabost i atrofija.

Dijagnoza

Laboratorijska dijagnostika je otežana pra­menom funkcije nadbubrega koja se dešava u normalnoj trudnoći. Niskodozažni deksameta- zonski test (2 mg/dan) u trajanju od 8 dana pogodniji je za dijagnostiku u trudnoći od stan­dardnog testa koji traje dva dana i koristi se van trudnoće. Izostanak supresije kortizola omogućava postavljanje dijagnoze Kušingovog sindroma. Visokodozažni deksametazonski test (8 mg/24 h, u toku dva dana) koristi se za razliko­vanje hipofizno zavisne Kušingove bolesti od neoplazme nadbubrežnih žlezda. Značajna supre- sija kortizola u plazmi (više od 50%) govori da je hiperkortizolemija hipofiznog porekla. Tumor se može vizualizovati nuklearnom magnetnom rezonancom ih ultrazvučnim pregledom abdo­mena.

Komplikacije kod trudnice su hipertenzija (87% slučajeva), izmenjen metabolizam ugljenih hidrata (61%), kongestivna srčana insufidjencija, otežano zarastanje rana, tromboembolija i smrt majke. Kongenitalne malformadje nisu češće nego u normalnim trudnoćama.-Prevremeni porođaji dešavaju se u 61% trudnoća, spontani pobačaji u 16% i mrtvorođenost u 10%. Intrauterusni zastoj u rastu može se očekivati kod oko polovine ovakvih trudnica. Insuficijendja nadbubrega novoro­đenčeta sreće se takođe u trudnoćama kompliko- vanim Sy Cushing i prouzrokovana je prolaskom prekomemih količina kortizola kroz postdjicu.

Terapija

Ukoliko se bolest dijagnostikuje u prvom trimestru, „preporučuje se hiruiški zahvat i kod nadbubrežnog i kod hipofiznog poreklia sindro­ma. Ranije završavanje trudnoće, najbolje vagi- nalnim putem, može se preduzeti u trećem trimestru. U drugom trimestru, terapiju treba individualizovati prema aktivnosti bolesti.

Slični članci

Policistični jajnici – na koje sve načine se mogu lečiti?

Policistični jajnici su medicinsko stanje kod žena koje se karakteriše prisustvom cista na jajnicima, što može dovesti do različitih simptoma...

Pročitaj jošDetails

Koliko često treba raditi pregled dojke?

Sve češće smo u prilici da čujemo kako je neka žena obolela od karcinoma dojke i bori se za život....

Pročitaj jošDetails

Važnost lečenja erektilne disfunkcije i seksualni odnos nakon lečenja

Erektilna disfunkcija je veoma čest problem kod muškaraca, pogotovo kod onih u poznim godinama i može imati ozbiljan uticaj na...

Pročitaj jošDetails

Potečkoće sa začećem

Postovani, prolaktin mi je povisen 530. Ref.vrednost je do 490. Predlozili su mi profil prolaktina, rezultati su u 8-643, u...

Pročitaj jošDetails

Nalaz papa III grupe

Postovani, Danas sam dobila rezultate papa testa,odnosno medicinska sestra me je pozvala i rekla da mi je papa test III...

Pročitaj jošDetails

Kasni mi dva meseca

Postovani..Imala sam redovnu menstruaciju do skoro,prvi put mi je kasnilo 2 meseca,pa sam pila neke tablete da bih dobila i...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Tireotoksikoza ploda i novorođenčeta

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.