Akutni pijelonefritis kod trudnica
Akutni pijdonefritis je je česta zapaljenjska bolest urinarnog trakta u trudnoći. Incidenca je 1-2% svih trudnoća. Mnogo češće se javlja sredinom trudnoće kao i sa desne strane u više od 50% slučajeva. Razvija se usled ascendentne infekdje a najčešći uzrok su (70%-90%) bakterije koje imaju adhezivne P-fimbrije (esherichia colli).
Klinička slika se brzo razvija i dominiraju groznica, drhtavica, žmarci, bol u lumbalnom preddu jednostrano ih obostrano. Može se razviti nauzeja, anoreksija i povraćanje. Praćeno je visokom temperaturom do 40°C, retko hipoter- mijom od 34°C. Bakterijemiju ima 15% padjen-
313/ |
SISTEMSKE BOLESTI U TRUDNOĆI
tkinja. Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, nalazom leukocita i bakterija u sedimentu urina i urinokulturom.
Terapija se sprovodi u hospitalnim uslovima antibioticima, prema antibiogramu u trajanju od 10 dana, kao i simptomatskom terapijom (antipiretici). Klinički simptomi se povlače brzo, do 2 dana posle početka antibiotske terapije. Kod jednog broja pacijenata, se posle 24-48 sati od početka antibiotske terapije, razvija oštećenje alveola i plućni edem.
Kao komplikacija bolesti može se razviti i anemija pošto bakterijski. endotoksin uzrokuje hemolizu. Zbog mogućih komplikacija neophodna je kompletna laboratorijska obrada pacijenta: krvna slika, biohemijske analize (kreatinin, urea, ukupni proteini, elektroliti), ponekad monitoring vitalnih parametara, uključujući i bilansnu listu unosa i izlučivanja tečnosti, intravenska hidrat- acija ukoliko je izlučivanje manje od 30 ml/h, Rtg pluća ukoliko se razviju simptomi od strane respiratornog sistema, i antibiotska terapija odmah po pojavljivanju prvih simptoma bolesti. Obavezna je kontrola urinokulture posle završene antibiotske terapije.