Bolesti srca u trudnoći
Učestalost bolesti srca u trudnoći se kreće od 1—2%. Kardiovaskularne bolesti su na četvrtom mestu, od svih uzroka smrti majke. Ranije su se najčešće sretale reumatske bolesti srca u trudnoći, a mnogo rede urođene srčane mane. U zadnje vreme, zbog napretka kardiovaskularne hirurgije, porastao je broj žena sa hirurški korigovanim urođenim srčanim manama koje ostaju trudne. Odnos između reumatskih bolesti srca i urođenih srčanih mana u trudnoći danas iznosi 3:1. U trud- noći dolazi do promene funkcije kardiovaskularnog sistema. Dolazi do povećanja volumena plazme i udarnog volumena srca za po 50%, srčane frekvencije za 20% i srednjeg arterijskog pritiska za 10%. Smanjuje se sistemska vaskulama rezistencija za 20%.
Oboljenja srca u trudnoći se mogu podeliti u tri grupe. Prvu grupu bi činila stečena oboljenja (a), drugu urođena oboljenja (b), a treću poremećaji srca koji su nastali zbog ranijih operacija na srcu (c).
Za procenu stepena težine srčanog oboljenja u trudnoći najčešće se koristi funkcionalna klasifikacija Njujorškog kardiološkog društva. Prema njoj su sve bolesnice sa srčanim bolestima svrstane u četiri funkcionalne grupe. Prvu grupu sačinjavaju bolesnice kod kojih samo težak fizički napor prouzrokuje simptome kardijalne insufici- jencije i anginozni bol. Drugu grupu predstavljaju bolesnice kod kojih običan napor dovodi do simptoma kardijalne insuficijencije i anginoznog bola. Treću grupu predstavljaju bolesnice kod kojih lak napor dovodi do simptoma kardijalne insuficijencije i anginoznog bola. Četvrtu grupu predstavljaju subdekompenzovane i dekompen- zovane bolesnice. One i u miru imaju simptome kardijalne insuficijencije i anginozni bol. Nisu sposobne ni za najmanju fizičku aktivnost. Zahtevaju lečenje kardiotonicima.