Zapaljenje pluća, upala u trudnoći
Pneumonija je zapaljensko oboljenje plućnog parenhima, akutnog ili hroničnog toka, koje zahvata pretežno alveole ili intersticijum.Prema etiološkom uzročniku dele se na primarne i sekundarne. Primarne su: bakterijske, virusne, gljivične, parazitske i alergijske. Sekundarne su izazvane cirkulatornim smetnjama u plućima, dejstvom toksičnih agenasa, posledica prethodnih oboljenja bronhija i aspiracione.
Pneumonije u trudnoći nisu tako retke kako se obično misli. U grupi mlađih žena incidencija je niža. Češće nastaju kod pušača.
Pošto pneumonija može biti uzrok značajne redukcije i ventilacione i respiratorne funkcije kao posledica ovakvih promena povećana je incidenca spontanog pobačaja, prevremenog porođaja do 44%, zastoja rasta ploda i perinatalne smrti.
Kliničkom slikom dominiraju kašalj, povišena temperatura, bol u grudima, dispneja i groznica. Virusna pneumonija koja je posledica infekcije varicella virusa ili virusa gripa je najteža forma bolesti i u 35% može imati letalan ishod. Gljivične i parazitame pneumonije se najčešće sreću kod pacijentkinja sa poremećajem imuniteta. Aspi- raciona pneumonija je karakteristična po korozivnim promenama u plućnom parenhimu, što je posledica dejstva hlorovodonične kiseline (najčešće se javlja u pacijenata sa poremećajem svesti ili kao posledica neadekvatne pripreme i vođenja anestezije). Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze, auskultacije, laboratorijskih analiza, pregleda sputuma (kultura), hemokultura, rendgenski snimak pluća (obavezan je za postavljanje dijagnoze), transtrahealna aspiracija (retko).
Lečenje je antibiotsko i simptomatsko. Eritromicin je lek izbora za pneumokok i miko- plazmu. Kod virusnih pneumonija terapija je simptomatska, eventualno aciklovir kod težih formi bolesti. Za gljivične pneumonije primenju- je se ketokonazol i amfotericin B.