Hepatitis B u trudnoći
Hepatitis B izaziva DNK virus sfemog oblika. Inkubacija bolesti traje od 60-90 dana. Infekcija je praćena viremijom koja traje mesecima. U oko 10% pacijentkinja infekcija ima hroničan tok. Virus se prenosi izlučevinama (seksualnim putem, poljupcem). Klinička slika se manifestuje slabošću, mukom, povišenom temperaturom, groznicom, gubitkom apetita, žuticom, uvećanjem i osetljivošću jetre.
Infekcija se prenosi na fetus transplacentamo, a najveći transfer virusa se dešava u toku porođaja. U toku infekcije fetusa, kod fetusa se razvijaju simptomi insuficijencije jetrene funkcije sa smanjenjem faktora koagulacije koji se sintetišu u jetri. Akutna infekcija je povezana sa povećanim rizikom od spontanog pobačaja i prevremenog porođaja. Virus se ne smatra teratogenim.
Dijagnoza se postavlja dokazivanjem specifičnih antigena (HbSAg, HbeAg koji se u serumu dokazuju rano i HbcAg koji se može izolovati samo u ćelijama jetre). Terapija se sprovodi i u bolničkim i u kućnim uslovima kada su simptomi bolesti manje izraženi. Važna je redukcija svih aktivnosti uz adekvatnu nadoknadu tečnosti. elektorlita i odgovarajuću proteinsku i kaloričnu ishranu. Teži, fudro- jantni oblik bolesti se leči u jedinici intenzivne nege gde se prate svi vitalni parametri i sprečavaju se komplikacije tipa pneumonije, edema mozga i poremećaja faktora koagulacije.