Varičela-zoster u trudnoći
Prilikom primarne infekcije ovaj herpesvirus izaziva varičelu, posle čega prelazi u latentnu formu u ganglijama dörzalnih korenova, da bi se više godina kasnije reaktivirao i izazvao herpes- zoster infekciju. Oko 95% trudnica su već imunizovane na oyaj virus. Varićela infekcija kod odraslih je mnogo teža nego kod dece, što posebno važi za trudnice zbog visokog rizika od pneu- monije. Davanje varičeia-zoster imunoglobulina može sprečiti ili ublažiti varičela infekciju neimu- nizovane trudnice koja je bila u kontaktu sa obolelim. Vakcina se ne preporučuje u trudnoći, jer je reč o živoj atenuisanoj vakcini.
Prilikom varičela infekcije virus ima sposobnost vertikalne (transplacentne) transmisije. Kada do infekcije dođe pre 20. nedelje gestacije, rizik afekcije embriona/fetusa iznosi 2%. Kongenitalna varičela se manifestuje: horioretini- tisom, cerebralnom kortikalnom atrofijom, kožnim i koštanim defektima. Kada do infekcije dođe posle 20. nedelje gestacije, rizik afekcije praktično ne postoji. Ukoliko majka manifestuje znake infekcija u intervalu od 5 dana pre i posle porođaja i plod bude inficiran u ovom periodu, kada još nije formiran humoralni imunitet koji pruža pasivnu zaštitu, novorođenče će manifesto- vati tešku varičela infekciju sa letalnim ishodom.
Herpes-zoster infekcija u trudnoći nije teža nego van trudnoće i obično se javlja u stanjima kompromitovanog imuniteta. Herpes-zoster infekcija ne izaziva kongenitalne malformacije.