Sindrom stečene imunodeficijencije (AIDS) u trudnoći
Izazivač je virus humane imunodeficijencije (HIV). Najčešći putevi transmisije HIV infekcije kod žena jesu heteroseksualni kontakt i narkomanija. Prevalencija HIV infekcije među ženama u reproduktivnom periodu izosi 0,15%, ali je u rizičnim grupama daleko veća. Proporcionalna zastupljenost žena među obolelima je u porastu. Godišnje oko 50% inficiranih ostvaruje trudnoću. Kako virus ima sposobnost vertikalne transmisije, prevalencija kongenitalne HIV infekcije je takođe u porastu.
Skrining na HIV infekciju u trudnoći treba da bude univerzalan, ali dobrovoljan. Dijagnoza je dvostepena. Kao skrinig test se koristi detekcija HIV antitela enzimskim imunoesejom (pozitivan 2-3 meseca posle infekcije), a dijagnoza se potvrđuje “western blot” testom ili imunofluores- centnim esejom. U periodu serokonverzije, dijagnoza akutne infekcije se može postaviti detekcijom virusnog p24 core antigena. Trudnoća ne utiče na morbiditet niti mortalitet seropozitivnih ali inače asimptomatkih žena. HIV infekcija međutim utiče na ishod trudnoće – češći su preterminski porođaj, zastoj rasta ploda i mrtvorođenost. Pogoršanje ishoda trudnoće je naročito izraženo ukoliko je broj CD4+ T-limfocita manji od 14%. Kod inficiranih trudnica je indikovano testiranje na ostale polno prenosive bolesti i tuberkulozu, kao i vakci- nacija za hepatitis B i influencu.
Vertikalna transmisija virusa može da bude transplacentna, intrapartalna ili laktaciona. Kod nelečenih majki intrapartalna stopa infekcije ploda iznosi oko 20%. Rizik je još veći kod slučajeva preterminskog porođaja sa dugotrajnom prevremenom rupturom ovojaka. Laktaciona stopa infekcije novorođenčeta iznosi oko 15%. Stopa perinatalne infekcije je direktno proporcionalna koncentraciji virusnog RNK u krvi majke – iznosi 5% ako je manje od 1000 kopija/ml, a 40% ako je više od 100 000 kopija/ml.
Trostruka terapija u trudnoći podrazumeva kombinovanu primenu dva nukleozid analoga (zidovudin, zalcitabin, didanosin, stavudin i dr) i jednog nenukleozid analoga (nevirapin i dr) ili proteaza inhibitora (indivarin i dr). Zidovudin suprimirá koncentraciju viruse RNK na ispod 500 kopija/ml i tako smanjuje rizik (stopu) perinatalne infekcije na jednu trećinu. Da bi se terapija korigo- vala savetuje se određivanje broja CD4+ T-limfoci- ta i koncentracije virusnog RNK svaka 3 meseca. Profilaksa u porođaju podrazumeva parenteralnu primenu nukleozid analoga. Elektivni carski rez smanjuje rizik intrapartalne transmisije za 50%, pa se smatra optimalnim načinom porođaja. Antivirusna terapija i carski raz zajedno smanjuju rizik transmisije (stopu infekcije) za 87% .