Herpes simpleks virus (HSV) u trudnoći
HSV tip 1 je odgovoran za većinu negenital- nih infekcija, kao i za 1/3 primarnih genitalnih infekcija, dok je HSV tip 2 skoro isključivo odgovoran za gneitalnu infekciju. Prethodna HSV-1 infekcija može da ublaži prvu epizodu HSV-2 infekcije zbog unakrsne reakcije antitela. Zato se HSV-2 infekcije klinički mogu podeliti na tri tipa:
1) primarnu, infekciju kod koje prethodno ne postoje ni HSV-1 ni HSV-2 antitela (jako izražene lokalne i sistemske manifestacije, lezije i ispustanje virusa iz njin traju 2-4 nedelje),
2) prvu neprimamu epizodu kod koje prethodno postoje HSV-1 antitela (blaže lokalne i sistemske manifestacije, lezije i ispuštanje virusa iz njih kraće traju) i 3) rekurentnu infekciju kod koje dolazi do reaktivacije HSV-2 u prisustvu HSV-2 antitela (još blaže manifestacije, ispuštanje virusa traje 2-5 dana). U oviru reaktivacije virusa može postojati i asimptomatska rekurentna infekcija sa subliničkim ispuštanjem virusa u trajanju od 1—3 dana. Tkivna kultura virusa je pouzdan ali spor dijagnostički test. Trenutno ne postoji komercijalni test koji može da razlikuje HSV-1 od HSV-2 antitela. Detekcija virusnog DNA primenom PCR metode je još u kliničkom ispitivanju.
Trudnoća ne pogoršava kliničku sliku bilo kog tipa infekcije.Tokom trudnoće se prosečno registruju ,3 simptomatske rekurentne infekcije. Asimptomatske rekurentne infekcije su rede. Terapija oralnom ili parenteralnom primenom acildovira se smatra bezbednom u trudnoći. Ona smanjuje tegobe i trajanje infekcije. Kontinuirana supresivna terapija aciklovirom u poslednjem mesecu trudnoće smanjuje rizik od simpto- matskih i asimptomatskih rekurentnih infekcija.
HSV praktično nema sposobnost transpla- centne niti trans-membranske transmisije. Skoro sve infekcije ploda nastaju u porođaju i to posle rupture ovojaka. Ukoliko se primarna infekcija ili prva neprimarna epizoda pojave u vreme porođaja, stopa infekcije fetusa iznosi 30%. Kada se radi o rekurentnoj infekciji u porođaju stopa infekcije fetusa je mnogo manje i iznosi 3%. To je posledica manje koncentracije virusa i postojanja pasivnog imuniteta. Infekcija novorđenčeta može da bude: diseminovana (zahvata sve visceralne organe i ima mortalitet 60%), lokalizovana (CNS, oko, koža, sluznice) i asimptomatska. Da bi se sprečila infekcija ploda indikovano je uraditi carski rez, ali samo u slučajevima kod kojih je u vreme porođaja prisutna aktivna herpes genitalis infekcija bilo kog tipa ili prodromi rekurentne infekcije.