Amniocenteza
Amniocenteza predstavlja najstariji invazivni dijagnostički postupak koji je primenjivan u trudnoci. Puni značaj dobija tek sa razvojem biohemije, molekularne biologije i đtogenetike, koje omogućuju da se iz plodove vode dobiju željeni podaa, ali i ultrazvučne opreme koja služi za neposredno navođenje igle, čime su potendjalne kompli- kadje intervendje svedene gotovo na minimum.
Prema periodu trudnoće, a i indikacijama zbog kojih se radi, amniocentezu delimo na ranu i kasnu.
Ranu amniocentezu obično radimo tokom drugog tromesečja sa ciljem da se kod ploda pravovremeno otkriju nasleđeni ili stečeni poremećaji. Danas se plodova voda može bezbed- no uzeti i pre 15. nedelje gestadje, ali se zbog nešto većeg rizika ipak kao zlatni standard inva- zivne prenatalne dijagnostike smatra amniocenteza u 16. neddji gestadje. Sa obzirom da se u dobi- jenom uzorku pored dste plodove vode nalaze i ćeliski elementi, analize se vrše u dva pravca.
Analize iz čelijske kulture
Posle dobijanja uzorka amnionske tečnosti specijalnim postupkom se od same tečnosti odvajaju ćelijski elementi koji se dalje kultivišu. Ukoliko kultura ćelija uspe, dalje se koristi za analizu: kariotipa (a), metaboličkih poremećaja (b), određivanje HLA grupa (c), i dijagnozu drepano- atoze (d).
Biokemijska ispitivanja amnionske tečnosti.
Čista amnionska tečnost takođe može služiti za brojne analize u cilju otkrivanja:
a) lezija centralnog nervnog sistema (dozaža alfa-feto-proteina, acetilholinesteraze),
b) poremećaja fetalnih bubrega (dozaža alfa-1 antitripsina, transferina, albúmina)
c) metaboličkih poremećaja- acidaminopatije /mukopolisaharidoze,
d) kongenitalne hiperplazije nadbubrega, (17- hidroksiprogesteron),
e) mukoviscidoze,
f) toksoplazmoze.
Procenat komplikacija posle amniocenteze zavisi od brojnih činilaca, počev od iskustva operatera, vrste igala, primene ultrazvuka u kontroli- sanju intervencije, ih pak prisustva miomatoznih čvorova. U dijagnostičkim centrima sa velikim brojem intervencija rizik za gubitak trudnoće se kreće ispod 0, 5%. Sama intervencija se izvodi slično kao i biopsija horionskih čupica pri čemu se koristi znatno tanja igla.