Prezentacija čelom, ih praesentatio frontalis
Prezentacija čelom, ih praesentatio frontalis, je srednji stepen defleksije, najnepovoljniji i najopasniji od svih. Glavica kroz porođajni put prolazi najvećim opsegom (circumferentio maxiloparietale ili zygomatico-parietale), kóji ima između 36 i 38 em.
Dijagnoza se postavlja najčešće na karličnom ulazu kada je očuvan vodenjak. Međutim, mora se reći da se najčešće radi o početnom čeonom držanju glavice ploda, koji potom, u toku porođaja, prelazi u hčnu prezentaciju koja je povoljnija. Tonovi se najjasnije čuju na strani sitnih delova ploda, jer je prednji zid fetalnog toraksa bliži prednjem trbušnom zidu, znači napred levo ih desno.
Tačka vodilja je čelo ih sredina čeonog šava (sutura frontalis), pri čemu se sa jedne strane palpira velika fontanela a sa suprotne lukovi orbite i koren nosa, mogu se doseći usta ah ne i brada. Sutura frontalis je najčešće popreko postavljena i tako ostaje do karhčnog izlaza. Vaginalni porođaj je moguć u retkim okolnostima 1 kod preterminskih plodova, ali najčešće produženje porođaja dovodi do fetalne patnje.
U okolnostima potrebe za hitnim završavan-i jem porođaja nije preporučljivo prihvata# se klešta ih vakuma obzirom na veliku ugroženost i majke i ploda, već porođaj završiti carskim rezom. Ukoliko se porođaj završava vaginalnim putem sa Hcem pod simfizom, kao tačka oslonca se postavlja zigomatična kost ih sredina maksile. Tada se prvo fleksijom rađa čelo, pa velika fontanela i potiljak, a naposletku, uz defleksiju, hce ploda.
Bilo je reči ranije o varijanti kada su leđa ploda napred. Ponovimo još jednom da kod takvog nazoposteriornog čeonog stava vaginalni porođaj nije moguć.