Šta je antefleksija materice (anteflexio uteri)?
Materica je najveći polni organ i nadovezuje se na vaginu, a na nju se nadovezuju jajovodi. Normalan položaj materice je u maloj karlici, veličine je kruške, kako je opisuju brojni autori (kod žena u periodu trudnoće, dolazi do njenog uvećanja).
Normalan položaj materice u maloj karlici, u odnosu na ostale organe je anteverzija (anteversio) koji označava da je materica nagnuta unapred prema vagini. Kod anteverzije postoji ugao izmedju tela i grlića materice u odnosu na vaginu. Kod drugog normalnog položaja materice koji se naziva antefleksija (anteflexio), telo materice je pod uglom u odnosu na grlić materice. Dakle, materica je pod normalnim okolnostima u položaju anteverzije i antefleksije.
Medjutim, veličina, položaj i oblik materice mogu da budu promenjeni u velikoj meri. Pod normalnim okolnostima, postoje fiziološke promene ovih parametara koje se dogadjaju u periodu trudnoće, medjutim moguće je postojanje tumora, ožiljaka i drugih malformacija koje menjaju gore pomenuti položaj materice. Ove promene materice su u najvećem broju slučajeva urodjene prirode i mogu da budu udružene sa ostalim anomalijama materice. Sekundarne promene položaja materice se mogu javiti nakon hirurških intervencija, porodjaja, pobačaja, zapaljenja različite prirode…
Kako se manifestuje antefleksija materice?
Najčešće kod antefleksije materice postoje
- bolne i neredovne menstruacije
- mogu da se jave poremećaji mokrenja po tipu učestaloh mokrenja i pečenja pri mokrenju
- mogu da se jave bolovi u donjem delu trbuha, u vidu pritiskanja, van menstrualnog ciklusa
- ova malformacija položaja materice je povezana sa veoma čestim sterilitetom žene
- ukoliko dodje do trudnoće, može da se javi prevremeni porodjaj, ili spontani pobačaji