Hipertenzija (povišeni krvni pritisak) u trudnoći
Hipertenzija, ili povišeni krvni pritisak je najčešće stanje koje se sreće tokom perioda trudnoće i javlja se otprilike kod svake dvadesete žene.
Sama hipertenzija tokom perioda trudnoće može da se podeli na četiri vrste – hronična hipertenzija, preeklampsija, preeklampsija koja se nadovezuje na trudnoću, gestaciona hipertenzija.
Hronična hipertenzija postoji ukoliko je pritisak veći od 140/90 mm Hg pre trudnoće. ili pre dvadesete nedelje trudnoće. Ovaj oblik hipertenzije se javlja kod svake pete žene tokom reproduktivnog perioda života i njen uzrok može da bude potpuno nepoznat, ali i i mogu i da je izazovu pojedine bolesti poput policistične bolesti bubrega, renalnih vaskularnih bolesti, poremećaja rada štitaste žlezde, feohromocitoma, upotrebe kontraceptivnih sredstava…
Kod preeklampsije pored povišenog krvnog pritiska postoji i prisustvo proteina u urinu, kao i otoci koji mogu da budu veoma izraženi. Eklampsija je sledeći stadijum koji se karakteriše prisustvom epileptičnih napada kod trudnice. Tokom eklampsije, život majke i deteta može da bude ugrožen.
Tačan uzrok nastanka hipertenzije u trudnoći nije u potpunosti poznat, a pretpostavlja se da placenta ima veliku ulogu, jer neposredno nakon porodjaja dolazi do normalizovanja pritiska. Preeklampsija se češće javlja kod hidatidne mole, blizanačke trudnoće i dijabetesa. U preeklampsiji postoje promene na bubrezima (glomerulima bubrega). Kod većine trudnica sa preeklampsijom, ubrzo posle porođaja dolazi do kompletnog oporavka bubrega. Retko je taj oporavak spor i nekompletan.
Tokom trudnoće, organizam buduće majke trpi velike promene usled adaptiranja na plod i njegovog rasta, a sama trudnoća dodatno dopridnosi pritisku na organizam.
Kako se manifestuje hipertenzija tokom trunoće?
- preeklampsija se javlja najčešće tokom trećeg tromesečja, obično posle 28. nedelje
- postoji povišeni krvni pritisak veći od 140/90 mm Hg u periodu dužem od 6 časova
- proteinurija (belančeine u urinu) i otoci na ekstremitetima se redovno javljaju
- otoci ne bole, blesi su i mogu da budu veoma veliki
- postoji smanjeno izlučivanje mokraće
- često se javlja HELLP sindrom koji se karakteriše prisustvom anemije usled razaranja eritrocita, povećanjem jetrinih enzima i smanjenog broja trombocita (trombocitopenija)
- kod eklampsije se javljaju generalizovani tonično kolinički grčevi
Kako se postavlja dijagnoza hipertenzije tokom trudnoće?
Ukoliko postoje vrednosti krvnog pritiska veće od 140/90 mm HG za dva merenja tokom 6-8 sati dovoljno je da se postavi dijagnoza hipertenzije u trudnoći.
Za postavljanje dijagnoze preeklampsije mora da postoji proteinurija i otoci.
Kako se leči hipertenzija u trudnoći?
Lečenje hipertenzije u periodu trudnoće je veoma zahtevno. Ne mogu svi lekovi da se primenjuju u lečenju koji se i inače koriste, jer mogu da postoje veoma ozbiljna dejstva na plod.
Preporučuje se odmaranja i oridniranja metildopa, hidralazina i beta blokatora, a antagonisti kalcijuma se daju samo u kratkotrajnoj terapiji.
Prvorotke sa preeklampsijom imaju mali rizik za nastanak hipertenzije, bubrežne bolesti i preeklampsije u sledećim trudnoćama. Nasuprot njima, žene koje su imale prolaznu hipertenziju u kasnoj trudnoći, bez preeklampsije, imaju veću šansu da kasnije u životu dobiju hipertenziju.