Šta je prevremeni porodjaj?
Normalna trudnoća traje 40 nedelja, ali je plod sasvim zreo i ako se porodjaj desi u 38. nedelji. Prevremeni porodjaj nastaje ukoliko su kontrakcije materice dovoljnog intenziteta i frekvence da bi se grlić skratio i postepeno otvorio što bi dovelo do špčetka porodjaja. Kako je svaka nedelja koju dete provede unutar materice pravi blagoslov za nju i kako je prevremeni porodjaj povezan sa čestim morbiditetom i mortlitetom, onda je jasno koliki je to problem u današnjem akušerstvu.
Prevremeni porodjaj je veoma bitan faktor u nastanku mortaliteta (preko 75% smrtnih ishoda novorodjenčadi je uzrok prevremeni porodjaj) i ukupnog morbiditeta (srčane, bubrežne anomalije, anomalije centralnog nervnog sistema…)
Tačan mehanizam koji dovodi do prevremenog porodjaja nije u potpunosti poznati, ali se navode brojni faktori poput odlubljivanja placente, prekomernog rastezanja materice kod polihidroamniona, slabost grlića materice (prethodna konizacija, povreda, ali i genetska predispozicija), uterine distorzije, zapaljenja grlića i povrede (prethodne kiretaže, intervencije kod displazija, povrede prilikom prethodnih porodajaja), povišena telesna temperatura sa groznicom kod majke, hormonske promene, insuficijencija placente (povišeni krvni pritisak, dijabetes, pušenje i zloupotreba droga, konzumiranje alkohola…).
Takodje, faktori poput crne rase, godina starosti manjih od 17 i većih od 35, nizak socioeknomoski status, mala telesna težina, iscrpljivanje, stresovi, mogu da doprinesu razvoju prevremenog porodjaja.
Statistički podaci nisu u potpunosti poznati, ali se navodi da je sve veći broj žena koje imaju problema sa prevremenim porodjajem, a pretpostavka za ovo je sve aktivniji život trudnica, sve stresniji način života… Pojedini podaci pokazuju da je od deset porodjaja, jedan prevremeni.
Kako se manifestuje prevremeni porodjaj?
Prevremeni porodjaj protiče kao i normalan porodjaj u terminu, a faktori koji upozoravaju na njegovu skoru, ili moguću pojavu mogu da budu
- krvarenje tokom poslednjeg tromesečja trudnoće
- bolovi u trbuhu koji mogu da budu kontinuirani, ili u vidu grčeva
- žena često može da napipa kontrakcije koje sve manje liče na Braxton-Hicksove kontrakcije
- četo se javljaju bolovi u ledjima
- može da postoji samo pojačana vaginalna sekrecija koju žena i ne smatra značajnom
- može da se javi osećaj pritiska u donjem delu trbuha i na medjicu
- prevremeni porodjaj je veoma ozbiljno stanje ukoliko nastupi pre 38. nedelje, jer može da bude veoma poremećeno zdravlje bebe (krvarenje u moždanom tkivu, nezrelost pluća i nesposobnost samostalnog disanja (pluća su organ koji poslednji sazreva tokom trudnoće), nesposobnost adekvatnog održavanja telesne temperature, a kasnije u životu mogu da se razviju poremećaji vida, sluha, razvoja …)