Šta je skrotalni angiokeratom?
Angiokeratomi predstavljaju promene porekla krvnih sudova, a skrotalni angiokeratomi se nalaze na skrotumu (mošnicama) kod muškaraca. Medjutim, ove promene se mogu naći i kod žena, u regiji usmina (labija), ali i na butinama i na koži trbuha. U pitanju su umnoženi krvni sudovi koji se nalaze u dubljim slojevima kože sa zadebljalim površnim slojevima kože iznad promena.
U najvećem broju slučajeva, u pitanju su promene koje ne zahtevaju tretman i potpuno su benigne po svojoj prirodi, iako mogu da budu izvor velikog stresa za pacijenta. Kod malog broja pacijenata ovo stanje je povezano sa Fabrijevom bolešću.
Kao uzrok nastanka ovih promena navodi se trauma, prisustvo varikocela, dejstvo radijacije, ali i genetska predispozicija kod malog broja pacijenata.
Statistički podaci o broju pacijenata sa ovim promenama nisu u potpunosti poznati, ali se pretpostavlja da su u pitanju relativno česte promene. Rasna predilekcija ne postoji, iako pojedini autori navode da se stanje češće vidja kod pripadnika azijske populacije i kod belaca. Kod ovog stanja, generalno, muškarci su češće pogodjeni nego žene. Skrotalni angiokeratom se vidja na skrotumu muškaraca. Stanje se može javiti u bilo kom uzrastu, ali se najčešće javlja kod starijih ljudi.
Kako se manifestuje angiokeratom skrotuma?
- pacijenti mogu da budu potpuno nesvesni postojanja ovih promena, pa je krvarenje prvi znak
- kod malog broja ljudi može da postoji bol, ili svrab koji prouzrokuje povrede i krvarenje
- najčešće se promene u vidu tamnih, crvenih, ili braon papula na koži koje su više crvene, a manje hiperkeratotične
- promene mogu da budu solitarne, ali i višestruke
- veličina promena ja najčešće nekoliko milimetara u prečniku
Kako se postavlja dijagnoza angiokeratoma skrotuma?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim dermatološkim pregledom je dovoljna da se postavi dijagnoza angiokeratoma.
Nekada se za definitivno postavljanje dijagnoze mora načiniti biopsija sa histopatološkim pregledom uzorka.
Kako se leče angiokeratomi skrotuma?
Lečenje je obično putem elektroterapije, krioterapije, ili hirurškog isecanja (kod malog broja promena). Prognoza lečenja je obično veoma dobra, ali je moguć nastanak recidiva, odnosno ponovnog javljanja.