Restriktivna kardiomiopatija (RCM)
Restriktivne kardiomiopatije nastaju kao posledica intersticijalne ili endomiokardne fibroze (primarne RCM) ili kao posledica taloženja patoloških proteina, gvozda, lipi-da, polisaharida ili infiltracije granuloma u srčani mišić (sekundarne RCM). Karakteri-šu se dijastolnom disfunkcijom LK – smanjenim dijastolnim punjenjem LK usled smanjene komplijanse (povećane krutosti LK), normalnom kontraktilnošću LK i simptomima pretežno desnostrane srčane insu-ficijencije (periferni edemi, anoreksija, bol ispod DRL), premda su često pridruženi i simptomi levostrane srčane insuficijencije (dispnea na napor, ortopnea, paroksizmal-na noćna dispnea).
- Pri fizikalnom pregledu registruje se tahikardija, distenzija vratnih vena, tiši srčani tonovi, ritam u tri vremena (S3, S4), hepatomegalija, hepatojugularni refluks, ascites, periferni edemi i eventualno plućna kongestija.
- Najčešće EKGpromené: sinusna tahikardija, pretkomorske i komorske aritmije (najčešće atrijalna fibrilacija), niska volta-ža QRS kompleksa, nespecifične ST i T promené, pseudoinfarktna slika u desnim prekordijalnim odvodima.
- RTG: uvećanje levé pretkomore i komore, eventualno plućna kongestija.
- EHO pregled je ključna metoda u postavljanju dijagnoze i karakteriše se nalazom parametara dijastolne disfunkcije LK (skraćeno vreme izovolumetrijske relaksacije – IVRT kao i vreme deceleracije, E/A >2), uvećanim pretkomorama, zadebljalim svetlijim zidovima LK i normalnom veličinom LK.
- Kateterizacija: povećanje plućnog kapilarnog wedge pritiska, kao i pritiska u obe pretkomore, karakterističan je znak kvadratnog korena (V) – oblik krive pritisaka u desnoj i levoj komori.
- Endomiokardna biopsija je invazivna metoda koja je retko neophodna (može da pomogne u postavljanju dijagnoze i određivanju terapije neke od infiltrativnih bolesti miokarda).
- Diferencijalno-dijagnostički najčešće u obzir dolazi konstriktivni Perikarditis koji se razlikuje od RCM na osnovu varijacija hemodinamskih karakteristika pri respi-raciji i EHO nalaza (karakterističan pokret septuma u ranoj dijastoli i varijacije u mi-tralnom protoku za više od 25% tokom re-spiracije)
8. Lečenje
ACE-inhibitori, preko svog vazodilatator-nog dejstva efikasno smanjuju priliv krvi u srce i naročito su korisni kada pored RCM postoji hipertenzija.
a) Diuretici i nitrati su korisni u lečenju simptoma vaskularne kongestije, ali ih je neophodno oprezno dozirati jer mogu značajno da smanje preload i time dovedu do smanjenja komorskog punjenja i smanjenja udarnog volumena.
b) Beta adrenergički agonisti – dobuta-min, preko svog luzitropnog dejstva povećavaju relaksaciju komora. S obzirom na njihovo poznato dejstvo na sistolnu disfunkciju, daju se prvenstveno bolesnicima sa kombinova-nom sistolnom i dijastolnom disfunk-cijom čiji se simptomi ne povlače na uobičajenu terapiju. Nije dokazano njihovo pozitivno dejstvo na izolova-nu dijastolnu disfunkciju LK.
c) Beta blokatori i Ca-antagonisti obično se primenjuju u cilju kontrole srčane frekvence ili kao antianginalni lekovi, ali veoma oprezno zbog toga što veliko sniženje srčane frekvence može značajno da smanji minutni volumen i time kompromituje ishranu čitavog organizma.