Miokarditisi (zapaljenja srca, upale srčanog mišića)
Miokarditis je zapaljenje miokarda najčešće izazvano infektivnim agensima. Infla-macija može zahvatiti miocite, interstici-jum i/ili vaskularne elemente, a ispoljava se u akutnom, subakutnom ili hroničnom obliku. Infektivni agens dovodi do oštećenja srca invazijom miokarda, sintezom mi-okardnih toksina ili imunološkim mehanizmima. Pored infektivnih agenasa (virusi, bakterije, protozoe, metazoe, rikecije), različiti farmakološki agensi, hemikalije, metabolički poremećaji i zračenje mogu uzrokovati miokarditis. Ipak, najčešći uzročnik je virus i to adenovirusi, A i B Coxsackie i ehovirusi.
Klinička slika
Klinička slika može da varira od asimp-tomatskog oblika do fulminantne konge-stivne srčane insuficijencije, što, naravno, zavisi od obima zahvaćenosti tkiva (fokal-na ili difuzna inflamacija tkiva). U pojedinim slučajevima ispoljava se pod slikom akutnog infarkta, zatim isključivo aritmijama i naprasnom smrću, ili kao plućna ili sistemska embolija. Obično oboljenje gornjih respiratornih puteva na dve nedelje prethodi srčanim manifestacijama. Simptomi su nespecifični, uključuju febrilnost, malaksalost, palpitacije, prekordijalni bol (zbog često pridruženog perikarditisa). Pojačano zamaranje pri naporu, dispnea pri naporu i ortopnea prisutni su kod bolesnika sa srčanom dekompezacijom kojih ima oko 20%.
Fizikalni pregled
Fizikalnim pregledom se otkriva tahi-kardija, prvi ton je obično prigušen i često se čuje treći ili četvrti ton (S3 i S4), kao i tranzitorni apikalni sistolni regurgitacioni šum (dijastolni su retki). Perikardno trenje se čuje kod bolesnika sa pridruženim perikarditisom, što se sreće u 35-85% slučajeva. Klinički znaci kongestivne srčane insuficijencije se ispoljavaju u teškim slučajevima. Plućne i sistemske embolije se takode mogu javiti.
Dijagnoza
U akutnoj fazi je povećana sedimentaci-ja u 60%, leukocitoza u 25%, serumska CK-MB u nekih 12% slučajeva. Četvorostruko povećanje titra antivirusnih IgG antitela tokom pripada od 4-6 nedelje ukazuje na skorašnju virusnu infekciju, ali nije isključivi dokaz aktivnog miokarditisa. Elektro-kardiografski nalaz zavisi od težine bolesti i promené su većinom tranzitorne. Najčešće je sinusna tahikardija, pretkomor-ske i komorske aritmije, zatim promené ST segmenta i T talasa, kao i atrioventriku-larni poremećaji provođenja. Patološki Q-zubci su retki. Kompletni AV blok je obično tranzitoran i može biti uzrok iznenadne srčane smrti. Intraventrikulatni poremećaji provođenja javljaju se kod težih oštećenja srca i predznak su loše prognoze. Na radiografiji srca i pluća srčana kontura se rangira od normalne do uvećane, sa znacima plućne kongestije kod prisustva srčane insuficijencije. Ehokardiografski nalaz ukazuje na određeni stepen disfunkci-je levé komore od segmentnih poremećaja kinetike do globalne hipokontraktilnosti, pri čemu veličina levé komore može biti normalna ili blago uvećana.U nekim slučajevima se nalazi povećana debljina zida levé komore, muralni trombi ili perikardni iz-liv. Pretkomorske ili komorske aritmije dokumentuju se 24-satnim Holter monito-ringom EKG-a . Endomiokardna biopsija je dijagnostički standard za aktivni miokardi-tis. Transvenskim putem se uzima minimum 4-6 fragmenata iz desne strane ventrikularnog septuma i prema histološkim standardima (Dallas kriterijumi) definiše se miokarditis kao „aktivni” ili „granični”.
U diferencijalnoj dijagnozi treba misliti na anginu pektoris, infarkt miokarda i di-latacionu kardiomiopatiju.
Lečenje
Terapija virusnih miokarditisa je simpto-matska i uključuje odmaranje, izbegavanje fizičkog napora (najmanje šest meseci za vreme rekovalescentnog perioda i dok se veličina i funkcija srca ne vrate na normalne vrednosti) i adekvatnu oksigenaciju. Kod infektivnih formi terapija je antibiotska.
Primena kortikosteroida kod akutnog vi-rusnog miokarditisa još uvek je kontraverz-na. Kontraindikovani su izuzev kod teških obika kardiovaskularnih poremećaja rezistentnih na konvencionalne oblike leče-nja. Takode se imunosupresivna terapija (pronizon, azatiprin, monoklonalna antitela OKT3) koristi kao poslednje sredstvo. Primena nesteroidnih antiinflamatornih le-kova-salicilata, ibubrufena, indometacilin je sigurna u kasnijoj fazi bolesti. Imunomo-deratori — visoke doze gama globulini i.v imaju učinka u akutnoj fazi bolesti kod pojedinih bolesnika.
Komplikacije
Najteže komplikacije virusnog miokarditisa su kongestivna srčana insuficijencije i eventualni razvoj dilatativne kardiomiopa-tije i aritmije. Kongestivna srčana insufici-jencija se leci rutinski (smanjenim unosom soli, ACE-inhibitorima, digitalisom – treba biti oprezan jer je miokard u miokarditisu izuzetno osetljiv na digitalis – i diuretici-ma).
Terapija
Kod refleksno nastalih sinkopa najefikasniji metod prevencije je izbegavanje situacija u kojim se javlja sinkopa, naravno ukoliko je to moguće. Bolesnici sa mikcionom sinkopom treba da mokre sedeći, a upotreba omekšivača stolice može da pomogne kod osoba koji imaju defekacionu sinkopu. Kod pojave premo-nitornih simptoma vazovagalne sinkope potrebno je zauzeti ležeći položaj, napustiti pregrejanu prostoriju, utoliti glad i si.
Bolesnici sa hipersenzitivnim karotid-nim sinusom treba da izbegavaju nošenje odeće sa krutim okovratnikom. Takode se preporučuje povećani unos kuhinjske soli (>3 g na dan). Osobe sa ortostatskom hipotenzijom moraju da izbegavaju leko-ve koji mogu da izazovu sinkopu (vazo-dilatatori, diuretici). Osobe koje imaju or-tostatsku hipotenziju moraju da se nauče da postepeno ustaju iz ležećeg u stojeći položaj.
Sinkope izazvane tahikardnim poremećajima ritma lece se antiaritmicima, a u slučaju neuspeha farmakološke terapije i ugradnjom implantabilnog kardioverter de-fibrilatora (detaljno obrađeno u odgovarajućem poglavlju). Bradikardije se lece i.v. primenom atropina, a ako ne reaguju na ovu terapiju, primenjuje se privremena elektrostimulacija srca. Ukoliko je reč o trajnim poremećajima provođenja ili ako se oni ponavljaju, neophodna je ugradnja stalnog pejsmejkera.
Neophodna je korekcija svih metaboličkih poremećaja, anemije, elektrolitnog dis-balansa kao i obustavljanje svih lekova koji su izazvali sinkopu ili su doprineli njenom nastanku.
Lečenje ostalih uzroka sinkope obrađeno je u odgovarajućim poglavljima.
Prognoza
Najlošiju prognozu imaju bolesnici kod kojih je uzrok sinkope srčano oboljenje, dok bolesnici sa vazovagalnom sinkopom i oni kod kojih nije otkriven uzrok gubitaka svesti (posle detaljnog ispitivanja) imaju dobru prognozu.