• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Kontakt
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
View All Result
Vaš internet lekar
No Result
View All Result

Miokarditisi (zapaljenja srca, upale srčanog mišića)

Miokarditisi (zapaljenja srca, upale srčanog mišića)

Miokarditisi (zapaljenja srca, upale srčanog mišića)

Miokarditis je zapaljenje miokarda najče­šće izazvano infektivnim agensima. Infla-macija može zahvatiti miocite, interstici-jum i/ili vaskularne elemente, a ispoljava se u akutnom, subakutnom ili hroničnom obliku. Infektivni agens dovodi do ošteće­nja srca invazijom miokarda, sintezom mi-okardnih toksina ili imunološkim mehani­zmima. Pored infektivnih agenasa (virusi, bakterije, protozoe, metazoe, rikecije), raz­ličiti farmakološki agensi, hemikalije, me­tabolički poremećaji i zračenje mogu uzro­kovati miokarditis. Ipak, najčešći uzročnik je virus i to adenovirusi, A i B Coxsackie i ehovirusi. 

Klinička slika

Klinička slika može da varira od asimp-tomatskog oblika do fulminantne konge-stivne srčane insuficijencije, što, naravno, zavisi od obima zahvaćenosti tkiva (fokal-na ili difuzna inflamacija tkiva). U pojedi­nim slučajevima ispoljava se pod slikom akutnog infarkta, zatim isključivo aritmija­ma i naprasnom smrću, ili kao plućna ili si­stemska embolija. Obično oboljenje gor­njih respiratornih puteva na dve nedelje prethodi srčanim manifestacijama. Simp­tomi su nespecifični, uključuju febrilnost, malaksalost, palpitacije, prekordijalni bol (zbog često pridruženog perikarditisa). Po­jačano zamaranje pri naporu, dispnea pri naporu i ortopnea prisutni su kod bolesni­ka sa srčanom dekompezacijom kojih ima oko 20%. 

Fizikalni pregled

Fizikalnim pregledom se otkriva tahi-kardija, prvi ton je obično prigušen i često se čuje treći ili četvrti ton (S3 i S4), kao i tranzitorni apikalni sistolni regurgitacioni šum (dijastolni su retki). Perikardno tre­nje se čuje kod bolesnika sa pridruženim perikarditisom, što se sreće u 35-85% slu­čajeva. Klinički znaci kongestivne srčane insuficijencije se ispoljavaju u teškim slu­čajevima. Plućne i sistemske embolije se takode mogu javiti. 

Možda će vaszanimati

Redovna kontrola zdravlja srca obezbeđuje dug život

Ponekad mi se desi da su mi otkucaji srca do 180 jer sam više puta išao u hitnu

Hipertrofija srca bolest

Dijagnoza

U akutnoj fazi je povećana sedimentaci-ja u 60%, leukocitoza u 25%, serumska CK-MB u nekih 12% slučajeva. Četvorostruko povećanje titra antivirusnih IgG antitela to­kom pripada od 4-6 nedelje ukazuje na skorašnju virusnu infekciju, ali nije isklju­čivi dokaz aktivnog miokarditisa. Elektro-kardiografski nalaz zavisi od težine bole­sti i promené su većinom tranzitorne. Najčešće je sinusna tahikardija, pretkomor-ske i komorske aritmije, zatim promené ST segmenta i T talasa, kao i atrioventriku-larni poremećaji provođenja. Patološki Q-zubci su retki. Kompletni AV blok je obično tranzitoran i može biti uzrok izne­nadne srčane smrti. Intraventrikulatni po­remećaji provođenja javljaju se kod težih oštećenja srca i predznak su loše progno­ze. Na radiografiji srca i pluća srčana kon­tura se rangira od normalne do uvećane, sa znacima plućne kongestije kod prisustva srčane insuficijencije. Ehokardiografski na­laz ukazuje na određeni stepen disfunkci-je levé komore od segmentnih poremeća­ja kinetike do globalne hipokontraktilnosti, pri čemu veličina levé komore može biti normalna ili blago uvećana.U nekim sluča­jevima se nalazi povećana debljina zida le­vé komore, muralni trombi ili perikardni iz-liv. Pretkomorske ili komorske aritmije dokumentuju se 24-satnim Holter monito-ringom EKG-a . Endomiokardna biopsija je dijagnostički standard za aktivni miokardi-tis. Transvenskim putem se uzima mini­mum 4-6 fragmenata iz desne strane ven­trikularnog septuma i prema histološkim standardima (Dallas kriterijumi) definiše se miokarditis kao „aktivni” ili „granični”.

U diferencijalnoj dijagnozi treba misliti na anginu pektoris, infarkt miokarda i di-latacionu kardiomiopatiju. 

Lečenje

Terapija virusnih miokarditisa je simpto-matska i uključuje odmaranje, izbegavanje fizičkog napora (najmanje šest meseci za vreme rekovalescentnog perioda i dok se veličina i funkcija srca ne vrate na normal­ne vrednosti) i adekvatnu oksigenaciju. Kod infektivnih formi terapija je antibiotska.

Primena kortikosteroida kod akutnog vi-rusnog miokarditisa još uvek je kontraverz-na. Kontraindikovani su izuzev kod teških obika kardiovaskularnih poremećaja rezi­stentnih na konvencionalne oblike leče-nja. Takode se imunosupresivna terapija (pronizon, azatiprin, monoklonalna antite­la OKT3) koristi kao poslednje sredstvo. Primena nesteroidnih antiinflamatornih le-kova-salicilata, ibubrufena, indometacilin je sigurna u kasnijoj fazi bolesti. Imunomo-deratori — visoke doze gama globulini i.v imaju učinka u akutnoj fazi bolesti kod po­jedinih bolesnika. 

Komplikacije

Najteže komplikacije virusnog miokardi­tisa su kongestivna srčana insuficijencije i eventualni razvoj dilatativne kardiomiopa-tije i aritmije. Kongestivna srčana insufici-jencija se leci rutinski (smanjenim unosom soli, ACE-inhibitorima, digitalisom – treba biti oprezan jer je miokard u miokarditisu izuzetno osetljiv na digitalis – i diuretici-ma). 

Terapija

Kod refleksno nastalih sinkopa najefi­kasniji metod prevencije je izbegavanje situacija u kojim se javlja sinkopa, narav­no ukoliko je to moguće. Bolesnici sa mikcionom sinkopom treba da mokre sedeći, a upotreba omekšivača stolice može da pomogne kod osoba koji imaju defekacionu sinkopu. Kod pojave premo-nitornih simptoma vazovagalne sinko­pe potrebno je zauzeti ležeći položaj, na­pustiti pregrejanu prostoriju, utoliti glad i si.

Bolesnici sa hipersenzitivnim karotid-nim sinusom treba da izbegavaju nošenje odeće sa krutim okovratnikom. Takode se preporučuje povećani unos kuhinjske soli (>3 g na dan). Osobe sa ortostatskom hipotenzijom moraju da izbegavaju leko-ve koji mogu da izazovu sinkopu (vazo-dilatatori, diuretici). Osobe koje imaju or-tostatsku hipotenziju moraju da se nauče da postepeno ustaju iz ležećeg u stojeći položaj.

Sinkope izazvane tahikardnim poreme­ćajima ritma lece se antiaritmicima, a u slu­čaju neuspeha farmakološke terapije i ugradnjom implantabilnog kardioverter de-fibrilatora (detaljno obrađeno u odgovara­jućem poglavlju). Bradikardije se lece i.v. primenom atropina, a ako ne reaguju na ovu terapiju, primenjuje se privremena elektrostimulacija srca. Ukoliko je reč o trajnim poremećajima provođenja ili ako se oni ponavljaju, neophodna je ugradnja stal­nog pejsmejkera.

Neophodna je korekcija svih metabolič­kih poremećaja, anemije, elektrolitnog dis-balansa kao i obustavljanje svih lekova koji su izazvali sinkopu ili su doprineli njenom nastanku.

Lečenje ostalih uzroka sinkope obrađe­no je u odgovarajućim poglavljima. 

Prognoza

Najlošiju prognozu imaju bolesnici kod kojih je uzrok sinkope srčano oboljenje, dok bolesnici sa vazovagalnom sinkopom i oni kod kojih nije otkriven uzrok gubita­ka svesti (posle detaljnog ispitivanja) ima­ju dobru prognozu.

Previous Post

Restriktivna kardiomiopatija (RCM)

Next Post

Rekurentna subluksacija i dislokacija patele

Slični članci

Redovna kontrola zdravlja srca obezbeđuje dug život

Kontrola zdravlja srca Ultrazvuk srca Kardiovaskularne bolesti nažalost prednjače u statistici uzroka smrtnosti u Srbiji. Jedan od glavnih razloga za...

Read more

Ponekad mi se desi da su mi otkucaji srca do 180 jer sam više puta išao u hitnu

Ponekad mi se desi da su mi otkucaji srca do 180 jer sam više puta išao u hitnu.Nekad mi se...

Read more

Hipertrofija srca bolest

Da li je hipertrofija leve komore srca, kada se primete znaci tog stanja-obolenja srca na EKG-u, trajna bolest ili se...

Read more

Noge kod ćerke poplave i dobiju modru boju

Mladeži, fleka nakon opekotina od sunca

Noge kod ćerke poplave i dobiju modru boju Poštovani doktore, moje pitanje se odnosi na probleme koje već duži niz...

Read more

Mislim da sa mojim srcem nesto nije u redu

Mladeži, fleka nakon opekotina od sunca

Mislim da sa mojim srcem nesto nije u redu Postovani doktore. MIslim da sa mojim ssrcem nesto nije u redu....

Read more

Kucanje srca u stomaku

Kucanje srca u stomaku Poštovani, imam 24 godine i već odavno primjećujem "kucanje srca" na stomaku, to se dešava samo...

Read more
Load More
Next Post

Rekurentna subluksacija i dislokacija patele

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Bolesti krvi i hematopoeznog sistema (hematologija)

Neutropenija (sniženi nivo neutrofila u krvi)

Anorhija (anorchia)
Dečje i urodjene bolesti (pedijatrija)

Anorhija (anorchia)

Mučnina (nausea)
Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Zbog čega treba da uradite 5D ultrazvuk u trudnoći?

Zbog čega treba da uradite 5D ultrazvuk u trudnoći?

Štitna žlezda

Štitna žlezda

Dijabetesna periferna neuropatija

Dijabetesna periferna neuropatija

Efikasan tretman bola u grlu

Efikasan tretman bola u grlu

  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Kontakt
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.