Povrede srca
Penetrentne povrede srca
U toku medicinskih intervencija, povrede srčanih struktura nastaju usled zasecanja skalpelom, ili usled uboda iglom pri punkcijama perikarda, miokarda, biopsiji miokarda, ili u toku reaminacije obolelog sa intrakardijalnim injekcijama adrenalina, kalcijuma i dr.
Čest uzrok trauma srca su saobraćajne nesreće, pri kojima dolazi do udara volana u grudni koš, preloma grudne kosti i rebara i do sekundarnog cepanja kardijalnih sitruktura. Trauma srca može nastati i prilikom prodora stranih tela iz toraksa, ezofagusa (bužiranje), ili putem vena.
Oštećenja koronarnih krvnih sudova dovode do infarkta miokarda zbog cepanja arterija i slabe prokrvljenosti.
Zbog povreda mogu nastupiti ruptura srca, ventrikularnog septuma, papilarnih mišića, hordi i zalistaka. Zaostajanje stranih tela u srcu i same povrede dovode do intrakardijalnih tromboza i tromboembolija.
Anamneza sa detaljnim opisom je značajna za otkrivanje uzroka i posledica traume srca. Od najvećeg značaja je precizan opis lokalnog nalaza i inspekcija ulaznog i izlaznog mesta povrede na grudnom košu.
Povreda najčešće nastaje transtorakalno (kroz grudni koš), ali se može odigrati i transabdominalnim (kroz trbuh) putem. Klinička slika se manifestuje znacima traumatskog, hemoragičnog i kardiogenog šoka, kao: znacima oštećenja samog srca: tamponadom perikarda, infarktom, znacima periikarditisa sa naknadnom infekcijom svih struktura na putu prolaza stranog tela. Vrlo brzo se razvijaju poremećaji srčanog ritma, aritmije, blokovi i zastoj srca.
Simptomi i dijagnoza komplikacija koje se brzo razvijaju neobično je važna, pa je zbog toga potreban »monitoring« bolesnika iz minuta u minut: inspekcija, merenje venskog pritiska, arterijskog pritiska, EKG, praćenje pulsa, disanja, praćenje diureze, hematokrita, volumena plazme i acidobaznog stanja.
Uobičajen nalaz je perikardno trenje, koje se i nakon hirurške intervencije može održavati dugo. Pojava šumova, naročito sistoInih, imože da ukaže na rupturu zalistaka, interventrikularnog septuma, papilarnih mišića i hordi. Pojava srčane insuficijencije je znak obimnosti povreda.
EKG pokazuje poremećaje ritma, znake perikarditisa sa elevacijom ST segmenta, ili znake akutne nekroze rniokarda sa pojavom QS i drugih tipičnih promena, U slučaju povoljnog toka, EKG promene mogu pokazivati brzu regresiju i nestanak patoloških nalaza.
- šok: hemoragični, traumatski i kardiogeni sa hipotenzijom i hipovolemiijom, uz smanjenje venskog pritiska
- tamponada perikarda – venski zastoj, povećanje venskog pritiska, nečujni tonovi, hipotenzija, niska EKG voltaža uz tahikardiju i elevaciju ST, rtg pokazuje znatno uvećanje srčane senke
- infekcija praćena febrilnim stanjem, najčešće septičnog tipa
- perikarditis i hemoperikard, sa nalazom perikardnog trenja i rtg znatno uvećanom srčanom senkom, a EKG nalazom tipa perikarditisa
- srčana insuficijencija
- srčane aritmije
- tromboembolije
- cirkulatoma bubrežna irtsuficijencija tipa »crush« sindroma sa postepenim razvojem acidoze
- akutna respiratorna insuficijencija, sa indikacijom za traheotomiju i pmehaničko disanje
Nepenetrentne povrede srca
Jedna od čestih povreda pri zatvorenom toraksu je trauma srca nastala zbog udara volana u grudi za vreme saobraćajne nesreće. Trauma srca zatvorenog tipa može nastati i pri udaru u abdomen sa pravcem prema grudnom košu i srcu. Oštećenje srca u toku ovih povreda nastaje često i bez preloma rebara. Ukoliko je srce od ranije bolesno, mogućnost traume srca je veća.
Preteran fizički napor može prouzrokovati traume srca, naročito kod osoba koje već imaju srčana oštećenja.
Kod osoba sa aterosklerozom velikih krvnih sudova i koronarnih arterija može nastati krvarenje u ateromu i sekundarna tromboza i infarkt miokarda. Međutim, treba imati u vidu da nema sigurnih dokaza da fizički napor, pa čak i teži, može sam po sebi izazvati infarkt srca, jer uviek postoje limitirajući faktori koji ne dozvoljavaju veća naprezanja od onih koja se mogu maksimalno izdržati.
U toku nepenetrantnih povreda mogu nastati hemoperikard i fibrinozni traumatski perikarditis. Ređe su rupture zalistaka, papilarnog mišića i hordi. Opisane su rupture ventrikularnog septuma i rupture sinusa
Fizikalni nalaz na srcu može biti različit, zavisno od povreda. Perikardno trenje ukazuje na fibrinozni traumatski perikarditis. Pojava šumova za koje se ranije nije znalo da su postojali, naročito ako imaju neuobičajen karakter, ukazuju na rupture zalistaka, papilarnih mišića i hordi.
Rtg pregled je bitan da bi se utvrdila veličina srca i postojanje perikarditisa, tamponada srca i drugih povreda u grudnom košu.
Punkcija perikarda može biti od velike dijagnostičke i terapijske vrednosti.