• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Povrede srca

Povrede srca

Pod ovim nazivom podrazumevaju se sve povrede srčanih struktura: miokarda, perikarda, koronarnih krvnih sudova, zalistaka i papilarnih mišića sa hordama. Povrede mogu nastati zbog spoljnih uticaja, ili sekundarno usled velikog fizičkog, ili psihičkog stresa (napora).
 
Povrede srca mogu nastati zbog dejstva raznih uticaja poput mehaničkih, termičkih (opekotine, smrzavanje), hemijskih, električnih i radijacionih delovanja. U traume srca spadaju i povrede nastale u toku kardiovaskularne hirurgije i to su jatrogne povrede. U vezi sa traumom srca nastaju raznovrsni i teški funkcionalni poremećaji kardiovaskularnog sistema i organizma uopšte. Povrede srca mogu biti penetrantne (sa otvorenim grudnim košem), nepenetrantne i usled naprezanja. 

Penetrentne povrede srca

Najčešći uzroci su ubod nožem, ili uz vatrnog oružja, a nešto redje se dogadjaju udobi drugim tupim i oštrim predmetima, namerno, ili zadesno. 

U toku medicinskih intervencija, povrede srčanih struktura nastaju usled zasecanja skalpelom, ili usled uboda iglom pri punkcijama perikarda, miokarda, biopsiji miokarda, ili u toku reaminacije obolelog sa intrakardijalnim injekcijama adrenalina, kalcijuma i dr.

Od drugih medicinskih intervencija uzrok povredama miokarda, perikarda, zalistaka, može biti povreda vrhom katetera za vreme kateterizacije srca. 

Čest uzrok trauma srca su saobraćajne nesreće, pri kojima dolazi do udara volana u grudni koš, preloma grudne kosti i rebara i do sekundarnog cepanja kardijalnih sitruktura. Trauma srca može nastati i prilikom prodora stranih tela iz toraksa, ezofagusa (bužiranje), ili putem vena.

Najčešće nastaje traumatski perikarditis i hemoperikardijum sa sekundarnim prodorom infekcije. Povrede miokarda su najčešće u oblasti desne komore, ali i u ostalim delovima srca. 

Oštećenja koronarnih krvnih sudova dovode do infarkta miokarda zbog cepanja arterija i slabe prokrvljenosti. 

Zbog povreda mogu nastupiti ruptura srca, ventrikularnog septuma, papilarnih mišića, hordi i zalistaka. Zaostajanje stranih tela u srcu i same povrede dovode do intrakardijalnih tromboza i tromboembolija.

Povrede srca su u domen kardiohirurga, s obzirom da su u pitanju najhitnija hirurška stanja u medicini uopšte. 

Anamneza sa detaljnim opisom je značajna za otkrivanje uzroka i posledica traume srca. Od najvećeg značaja je precizan opis lokalnog nalaza i inspekcija ulaznog i izlaznog mesta povrede na grudnom košu. 

Povreda najčešće nastaje transtorakalno (kroz grudni koš), ali se može odigrati i transabdominalnim (kroz trbuh) putem. Klinička slika se manifestuje znacima traumatskog, hemoragičnog i kardiogenog šoka, kao: znacima oštećenja samog srca: tamponadom perikarda, infarktom, znacima periikarditisa sa naknadnom infekcijom svih struktura na putu prolaza stranog tela. Vrlo brzo se razvijaju poremećaji srčanog ritma, aritmije, blokovi i zastoj srca. 

Simptomi i dijagnoza komplikacija koje se brzo razvijaju neobično je važna, pa je zbog toga potreban »monitoring« bolesnika iz minuta u minut: inspekcija, merenje venskog pritiska, arterijskog pritiska, EKG, praćenje pulsa, disanja, praćenje diureze, hematokrita, volumena plazme i acidobaznog stanja. 

Uobičajen nalaz je perikardno trenje, koje se i nakon hirurške intervencije može održavati dugo. Pojava  šumova, naročito sistoInih, imože da ukaže na rupturu zalistaka, interventrikularnog septuma, papilarnih mišića i hordi. Pojava srčane insuficijencije je znak obimnosti povreda. 

EKG pokazuje poremećaje ritma, znake perikarditisa sa elevacijom ST segmenta, ili znake akutne nekroze rniokarda sa pojavom QS i drugih tipičnih promena, U slučaju povoljnog toka, EKG promene mogu pokazivati brzu regresiju i nestanak patoloških nalaza.

Rendgenski snimak grudnog koša je važan za dijagnozu tamponade srca, lokalizaciju stranog tela, utvrđivanje preloma koštanog sistema, naročito rebara, otkrivanja pneumotoraksa, hematotoraksa, plućnih infiltracija, atelektaze i dr.

Laboratorijski pregledi su  važna pomoć u praćenju povređenih i pri dijagnozi oštećenja koja su nastala i koja se tek razvijaju, i to: krvna slika, hemaitokrit, krvna grupa, urin, urea, elektroliti u serumu i urinu, serumske transaminaze, acidobazno stanje, bakteriološki pregledi brisa iz rane i hemokultura.
 
Funkcionalni poremećaji usled traume srca su vrlo teški, i po pravilu sa brzom evolucijom. U njima može dominirati nekoliko sindroma:
  • šok:  hemoragični, traumatski i kardiogeni sa hipotenzijom i hipovolemiijom, uz smanjenje venskog pritiska
  • tamponada perikarda – venski zastoj, povećanje venskog pritiska, nečujni tonovi, hipotenzija, niska EKG voltaža uz tahikardiju i elevaciju ST, rtg pokazuje znatno uvećanje srčane senke
  • infekcija praćena febrilnim stanjem, najčešće septičnog tipa
  • perikarditis i hemoperikard, sa nalazom perikardnog trenja i rtg znatno uvećanom srčanom senkom, a EKG nalazom tipa perikarditisa
  • srčana insuficijencija
  • srčane aritmije
  • tromboembolije
  • cirkulatoma bubrežna irtsuficijencija tipa »crush« sindroma sa postepenim razvojem acidoze
  • akutna respiratorna insuficijencija, sa indikacijom za traheotomiju i pmehaničko disanje
Zahvaljujući brzom razvoju kardiovaskularne hirurgije kao i savremenom lečenju šoka, sve više je uspešno operisanih trauma srca, naročito pri ubodniim ranama nožem, ili onih nastalih u toku medicinskih intervencija, a i pri drugim povredama (u saobraćajnim inesrećama). 

Nepenetrentne povrede srca 

U pitanju su traume nastale usled udara u grudni koš, ali bez prodora stranog tela i otvaranja grudnog koša, ili usled fizičkog napora. U pitanju su tupi udari, kontuzije i kompresije grudnog koša, najčešće nastale usled pada sa visine, udarca u grudi, nagnječenja kod saobraćajnih nesreća, eksplozija i dr. 

Jedna od čestih povreda pri zatvorenom toraksu je trauma srca nastala zbog udara volana u grudi za vreme saobraćajne nesreće. Trauma srca zatvorenog tipa može nastati i pri udaru u abdomen sa pravcem prema grudnom košu i srcu. Oštećenje srca u toku ovih povreda nastaje često i bez preloma rebara. Ukoliko je srce od ranije bolesno, mogućnost traume srca je veća. 

Preteran fizički napor može prouzrokovati traume srca, naročito kod osoba koje već imaju srčana oštećenja. 

Kod osoba sa aterosklerozom velikih krvnih sudova i koronarnih arterija može nastati krvarenje u ateromu i sekundarna tromboza i infarkt miokarda. Međutim, treba imati u vidu da nema sigurnih dokaza da fizički napor, pa čak i teži, može sam po sebi izazvati infarkt srca, jer uviek postoje limitirajući faktori koji ne dozvoljavaju veća naprezanja od onih koja se mogu maksimalno izdržati.  

U toku nepenetrantnih povreda mogu nastati hemoperikard i fibrinozni traumatski perikarditis. Ređe su rupture zalistaka, papilarnog mišića i hordi. Opisane su rupture ventrikularnog septuma i rupture sinusa 

Anamnestički podaci govore o okolnostima pod kojima se desila povreda. Inspekcijom grudnog koša i abdomena mogu se otkriti hematomi i znaci udara i proceniti pravac i jačina udara. Bolesnik se može žaliti, odmah ili posle latentnog perioda, na dispneju, bol u grudima, palpitacije, nesvestice i sinkopu; može se osećati malaksalim. Kliničkim pregledom mogu se konstatovati znaci šoka, eventualno tamponada perikarda, poremećaji ritma ili srčana insuficijencija. Simptomi mogu brzo progredirati pa je neophodan stalan nadzor EKG-a, pritiska, disanja, venskog pritiska, temperature, diureze i dr. 

Fizikalni nalaz na srcu može biti različit, zavisno od povreda. Perikardno trenje ukazuje na fibrinozni traumatski perikarditis. Pojava šumova za koje se ranije nije znalo da su postojali, naročito ako imaju neuobičajen karakter, ukazuju na rupture zalistaka, papilarnih mišića i hordi. 

Rtg pregled je bitan da bi se utvrdila veličina srca i postojanje perikarditisa, tamponada srca i drugih povreda u grudnom košu. 

Punkcija perikarda može biti od velike dijagnostičke i terapijske vrednosti.

EKG promene mogu biti raznovrsne zavisno od tipa oštećenja srca.
 
Prognoza je uvek ozbiljna u prvih 24 časa, kada može nastupiti i iznenadna smrt. Kod slučajeva sa rupturom zalistaka i septuma, ukoliko se stanje pogoršava, dolazi u obzir radikalno hirurško lečenje sa zamenom zalistaka. Hemoperikard se može tretirati i punkcijama i aspiracijom krvi, ukoliko to stanje bolesnika dozvoljava.

Slični članci

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Srčani udar ili infarkt miokarda je ozbiljno stanje koje se javlja kada je dotok krvi u srčani mišić smanjen ili...

Pročitaj jošDetails

Redovna kontrola zdravlja srca obezbeđuje dug život

Kontrola zdravlja srca Ultrazvuk srca Kardiovaskularne bolesti nažalost prednjače u statistici uzroka smrtnosti u Srbiji. Jedan od glavnih razloga za...

Pročitaj jošDetails

Ponekad mi se desi da su mi otkucaji srca do 180 jer sam više puta išao u hitnu

Ponekad mi se desi da su mi otkucaji srca do 180 jer sam više puta išao u hitnu.Nekad mi se...

Pročitaj jošDetails

Hipertrofija srca bolest

Da li je hipertrofija leve komore srca, kada se primete znaci tog stanja-obolenja srca na EKG-u, trajna bolest ili se...

Pročitaj jošDetails

Noge kod ćerke poplave i dobiju modru boju

Noge kod ćerke poplave i dobiju modru boju Poštovani doktore, moje pitanje se odnosi na probleme koje već duži niz...

Pročitaj jošDetails

Mislim da sa mojim srcem nesto nije u redu

Mislim da sa mojim srcem nesto nije u redu Postovani doktore. MIslim da sa mojim ssrcem nesto nije u redu....

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Adrenalni mielolipom

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.