Šta je adrenalni mielolipomi (mielolipom nadbubrežnih žlezda)?
Nadbubrežne žlezde predstavljaju parne žlezde koje se nalaze sa obe strane iznad bubrega. Svaka nadbubrežna žlezda, u anatomsko-funkcionalnom smislu, ima svoju srž i svoju koru iz kojih se luče različiti hormoni. Adrenalni mielolipomi predstavljaju tumore benigne prirode (nemaju potencijal ka metastaziranju) koji se sastoje iz masnih ćelija i elemenata krvi (hematopoezni elementi). Ovi tumor se najčešće nalaze na nadbubrežnim žlezdama, mada se mogu naći i na drugim lokacijama u telu.
Postoji nekoliko teorija o uzroku nastanka mielolipoma, medjutim ni jedna nije definitivno dokazana, pa se tačan uzrok ipak ne zna.
Statistički podaci pokazuju da su mijelolipomi veoma retki tumori koji se otkrivaju pri snimanjima zbog drugih razloga, ili pri obdukcijama (navodi se procenat od 2 tumora na 10 000 osoba). Oni predstavljaju samo 3% adrenalnih tumora, ali se mogu javiti i u medijastinumu, jetri i gastrointestinalnom traktu. Ne postoji polna predilekcija za njihov nastanak, odnosno osobe muškog i osobe ženskog pola su podjednako pogodjene. Najčešće se javljaju u srednjem i starijem životnom dobu.
Koji su simptomi i znaci adrenalnih mielolipom?
- tumori najčešće zahvataju samo jednu nadbubrežnu žlezdu
- tumori su mali, po nekoliko milimetara i ne proizvode hormone
- ukoliko postanu ekstremno veliki mogu da načine simptome i znake crevnih opstrukcija, otoke i tromboze na donjim ekstremitetima, bolove u trbuhu i krstima
Kako se postavlja dijagnoza adrenalnih mielolipoma?
Anamneza sa kliničkom slikom nije dovoljna da se postavi dijagnoza i do dijagnoze se dolazi nakon dosta lutanja.
Kod velikih tumora, dijagnoza se može postaviti rendgenskim snimkom trbuha, a dijagnoza se najčešće postavlja na osnovu snimka skenera (kompjuterizovana tomografija) i nuklearne magnetne rezonance.
Definitivna dijagnoza se postavlja na osnovu histopatološkog nalaza uzorka dobijenog nakon operativnog lečenja.
Ultrazvučni pregled trbuha nije potpuno specifičan u postavljanju dijagnoze i male promene mogu da promaknu.
Kako se leče adrenalni mielolipomi?
Kod malih promena koje ne prouzrokuju simptome, potrebno je samo načiniti periodično snimanje i praćenje promena.
Ukoliko promene prouzrokuju rast u prekomernoj meri, ili bilo kakvu simptomatologijum, preporučljivo je načiniti hiruršku intervenciju koja podrazumeva odstranjivanje zahvaćene nadbubrežne žlezde (adrenalektomija)