Termički nadražaji zuba
Pulpa dobro podnosi temperature od 1S-SS°C, mada se navodi da već iznad 46°C nastaju cirkulatome promene. Termički nadražaji su obično jatrogene prirode i oni nastaju kod:
- Preparacije kaviteta i brušenja zuba bez adekvatnog hlađenja. Oštećenje pulpe se ispoljava migracijom jedara odontoblasta u kanaliće predentina i dentina, nejasno naznačenim zonama u pulpi, hiperemiji i krvavljenjima u pulpi, a kasnije zapaljenjem i nekrozom. Stepen oštećenja pulpe zavisi od visine temperature i debljine sloja dentina prema pulpi. Smatra se da sloj dentina i od 3 mm štiti pulpu i da donja granica debljine dentina iznosi 0,5 mm. Posebno treba voditi računa pri radu sa visokoturažnom bušilicom, jer brzine preko 12.000 obrtaja u minuti zahtevaju pravilno i adekvatno hlađenje. Langelanu ne preporučuje rad sa brzinama većim od 150.000 obrtaja u minuti i pored adekvatnog hlađenja. Visoko turažna bušilica se koristi za rad samo u gleđi i za skidanje većih ispuna, a nikako za rad u dentinu, jer i pored hlađenja može dovesti do dehidratacije i izgoretina na dentinu uz već pomenute promene na pulpi. Da bi se obezbedilo pravilno hlađenje potrebno je da vodeni mlaz izlazi pod pritiskom kroz više otvora na glavi mikrokolenjaka i da je centriran na glavu svrdla.
- Egzotermna reakcija koja, pri vezivanju i stvrdnjavanju rede zamešenog fosfa- tnog cementa i akrilata kao i aplikacija gutaperke na dentin mogu izazvati oštećenje pulpe. Zato je važno da materijal bude pravilno pripremljen, a dentin zaštićen.
- Amalgamski ispuni i inleji bez prethodno postavljene podloge dobro sprovode toplotu i izazivaju oštećenje pulpe. Zubi zahvaćeni abrazijom, erozijom i paro- dontopatijom su osetljivi na termičke nadražaje pa se preporučuje aplikacija medikamenata na bazi fluora.
- Električni nadražaji mogu dovesti do oštećenja pulpe pri nepravilnoj primeni aparata za ispitivanje vitaliteta pulpe kao i galvanske mikrostruje u usnoj duplji koje nastaju usled razlika u elektropotencijalu dva različita metala vezana pljuvačkom kao elektrolitom.
- Radioterapija primenjena kod pacijenata koji boluju od malignih oboljenja u predelu glave i vrata izaziva radiacioni a karijes koji zahvata sve zube i javlja se i na karijes imunim mestima. Zato je važno da pre zračne terapije svi zubi budu sanirani uz stalnu aplikaciju sredstava na bazi fluora.